تبیین عظمت آفرینش پرندگان در «توحید مفضّل»؟!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

تبیین عظمت آفرینش پرندگان در «توحید مفضّل»؟!

پرسش : امام صادق(علیه السلام) در روایت معروف «توحید مفضّل» عظمت آفرینش پرندگان را چگونه تبیین می نمایند؟
پاسخ اجمالی:

امام صادق(ع) اين معلم بزرگ توحيد، در حديث معروف «مفضّل» به او توصیه می کند که در اندام پرندگان و آفرينش آنها انديشه كند و در این مورد به سبکی و فشردگی اندام پرندگان و تناسب آن با مساله پرواز، محدب بودن سینه آنها برای شکافتن هوا هنگام پرواز، پوشیدگی اندام شان با پر و امکان نفوذ هوا به آن برای تسهیل امر پرواز و ... اشاره می کنند.

پاسخ تفصیلی:

امام صادق (علیه السلام) این معلم بزرگدرمعروف «مفضل» مى فرماید: «اى مفضّل! در اندام پرندگان و آفرینش آنها اندیشه کن. از آنجا که مقدّر شده در هوا پرواز کنند، اندام آنها سبک و فشرده آفریده شده؛ تنها از ستون هاى چهارگانه بدن دو ستون را دارند و از انگشتان پنجگانه به چهار انگشت اکتفا شده و به جاى دو منفذ براى مدفوعات تنها یک منفذ.

سینه او محدب آفریده شده تا به آسانى هوا را بشکافد؛ همانند سینه کشتى ها که آب را مى شکافد. در دو بال و دم او پرهاى طولانى محکمى است که به وسیله آن قادر بر پرواز مى شود، تمام اندامش با پر پوشانیده شده تا هوا در آن داخل شود و وزنش را نسبت به حجمش سبک کند. و چون مقدّر است که طعمه ‌اش دانه یا گوشت باشد و آن را فورآ ببلعد و بدون جویدن پرواز کند دندان از وجود او حذف شده و به جاى آن منقارى محکم و تیز و طولانى دارد که از ربودن دانه و جدا کردن گوشت خسته و ناراحت نمى شود و چون از دندان محروم شده حرارت خاصّى در درون او وجود دارد که دانه هاى درشت را نرم مى کند. (و به این ترتیب هاضمه مخصوصى غیر از هاضمه انسان ها دارد) آنها معمولا تخم مى گذارند و فرزند نمى زایند تا به خاطر باردارى سنگین نشوند و قادر بر پرواز باشند ...».
سپس امام (علیه السلام) به دنبال آن، نکات جالب و دقیق دیگرى را درباره پرندگان شرح مى دهد که به خاطر رعایت اختصار از بیان آنها خوددارى مى شود.(1)،(2)

پی نوشت:

(1). بحار الانوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، مجلسى محمد باقر بن محمد تقى‏، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1362 هـ ش، ج 3، ص 103، باب 4 «الخبر المشتهر بتوحيد المفضل بن عمر».

(2). پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، چاپ نهم، 1386 هـ ش، ج 2، ص 377.

تاریخ انتشار: « 1397/05/13 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 106