عجایب خلقت «زنبور عسل»؟!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عجایب خلقت «زنبور عسل»؟!

پرسش : چه عجایب و شگفتی هایی در خلقت «زنبور عسل» نهفته است؟
پاسخ اجمالی:

یکی از شگفتی های خلقت زنبور عسل، ساختار چشم این موجود است که به گفته دانشمندان از 2500 صفحه کوچک تشکیل شده و قادر است با تأثیرپذیری از شعاع های ماوراءبنفش، از مکان قرارگرفتن آفتاب پشت ابر مطلع شود و با بهره گیری از همین نور ماوراء بنفش زنبورها گیاهان را با زیبایی بیشتری می بینند. امام صادق(ع) نیز ضمن حدیثی شگفتی خلقت این موجود را ناشی از حکمت خالقش می داند.

پاسخ تفصیلی:

ساختمان بدن «زنبور عسل» خود داستان طولانى و شگفت‌ انگیزى دارد که در این میان، چشم آنها از همه عجیب‌ تر است. دانشمندان مى‌ گویند: چشم زنبور عسل از دو هزار و پانصد صفحه کوچک تشکیل شده که با یکدیگر زاویه دو تا سه درجه را تشکیل مى ‌دهد! این چشم‌ ها قادرند هنگامى که ابرها جلو خورشید را گرفته‌ اند از محل آن اطلاع حاصل کنند و این از طریق شعاع‌ هاى ماوراء بنفش است که روى چشم آنها اثر مى‌ گذارد. زبان زنبور عسل و مشاوره آنها با یکدیگر نیز از حقایق علمى است که در سال ‌هاى اخیر کشف شده است.(1)
زنبور عسل گل‌ هاى رنگارنگ را به شکل و رنگى که ما مى‌ بینیم، نمى‌بیند بلکه آنها را به وسیله نور ماوراء بنفش مى ‌بیند و این نور خود بر زیبائى و جلوه گل‌ ها مى ‌افزاید و آنها را به سوى گل ‌ها جلب و جذب مى ‌نماید.(2)
افسوس که وضع بحث، به ما اجازه نمى ‌دهد که بیش از این در این زمینه سخن بگوئیم ولى همین قدر باید گفت که هرچه بیشتر دروجود و در کارهاى این حشره کهمجید روى آن انگشت گذارده دقیق‌ تر مى ‌شویم اسرار تازه‌ اى از عظمت خداوند بزرگ که خالق این همه شگفتى‌ ها است براى ما آشکار مى ‌گردد.
براى حسن ختام گوش جان را به سوى کلام امام صادق(علیه السلام) در «توحید مفضّل» متوجّه مى ‌سازیم. آنجا که مى‌ فرماید: «اى مفضل! به زنبور عسل و تلاش او در صنعت عسل و تهیه خانه ‌هاى شش گوشه، و آنچه در زندگى او از دقائق و هوشیارى مى ‌بینى بنگر که اگر درست دقت کنى او را موجودى عجیب و لطیف خواهى یافت... و در این نشانه روشنى است بر اینکه صواب وفوق در صنعت عسل از آن زنبور نیست بلکه از آن کسى است که او را چنین آفریده و در طریق مصالح انسان‌ ها تسخیر فرموده است».(3)،(4)

پی نوشت:

(1). حواس اسرارآمیز حیوانات، دروشر، ویتوس، ترجمه: لاله زاری، اسحق، اشرفی، تهران، 1357ش، ص 137 و 140 و 143.

(2). راز آفرینش انسان، کرسی موریسن، ترجمه: سعیدی، محمد، کانون انتشارات محمدی، تهران، ۱۳۶۵ش، ص 93.

(3). بحار الأنوار، مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، محقق / مصحح جمعى از محققان‏، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق‏، چاپ دوم، ج 3، ص 108، باب 4«الخبر المشتهر بتوحيد المفضل بن عمر».

(4). پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1386 ش، چاپ نهم، ج 2، ص 396.

تاریخ انتشار: « 1397/05/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 3600