معنای واژه «دابّه»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

معنای واژه «دابّه»

پرسش : منظور از واژه «دابّه» چیست؟
پاسخ اجمالی:

«دابَّة» از مادّه «دبيب» به معنى راه رفتن آهسته و ملايم است ولى معمولا به همه جنبندگان اطلاق مى ‌شود. اين واژه بر مذكّر و مؤنّث و موجوداتى كه روى زمين راه مى روند و حتّى پرندگان آسمان اطلاق مى گردد و جمع آن، «دوابّ» است به معنى جنبندگان. اين واژه حتى انسان را نيز شامل مى ‌شود و موارد استعمال آن در قرآن مجيد شاهد اين مدعّاست.

پاسخ تفصیلی:

«دابَّه» از مادّه «دبیب» به معنى راه رفتن آهسته و ملایم است ولى معمولا به همه جنبندگان اطلاق مى شود. این واژه بر مذکّر و مونّث و موجوداتى که روى زمین راه مى‌ وند و حتّى پرندگان آسمان اطلاق مى‌ گردد و جمع آن، «دوابّ» است به معنى جنبندگان.

این واژه گاه در مورد نفوذ و حلول چیزى در موجود دیگر نیز به کار رفته است؛ مثلا گفته مى‌ شود: «دبَّ الشَّرابُ فى الجِسْمِ وَ دَبَّ السُّقْمُ فى البَدَنِ»؛ (نوشابه در جسم و بیمارى در تن، نفوذ کرد). این واژه حتى انسان را نیز شامل مى ‌شود و موارد استعمال آن درمجید شاهد این مدعّى است.(1)،(2)

پی نوشت:

(1). لسان العرب، ابن منظور محمد بن مكرم، دار صادر، بيروت، 1414 ق، چاپ سوم، ج 1، ص 306؛ مجمع البحرين، طريحى فخر الدين، تحقيق: حسینی اشکوری، احمد، كتابفروشى مرتضوى، تهران، 1375 ش، چاپ سوم، ج 2، ص 54، مادّه «دبّ».

(2). پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1386 ش، چاپ نهم، ج 2، ص 402.

تاریخ انتشار: « 1397/05/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 55