معنای واژه «عَيْن»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

معنای واژه «عَيْن»

پرسش : منظور از واژه «عَیْن» چیست؟
پاسخ اجمالی:

«عَيْن» معانى زيادى دارد و معروف است كه اين واژه داراى هفتاد معنى در لغت عرب است و اتفاقا واژه چشم در فارسى نيز دست كمى از آن ندارد! ولى معنى اصلی «عين» همان عضو مخصوص بينائى يعنى چشم است و گاه به معنى قوه بينائى نيز آمده است ولى معانى كنائى و مجازى زيادى براى آن است كه بسيار از آنها بر اثر كثرت استعمال به صورت حقيقت درآمده است.

پاسخ تفصیلی:

«عَیْن» معانى زیادى دارد و معروف است که این واژه داراى هفتاد معنى در لغت عرب است و اتفاقا واژه چشم در فارسى نیز دست کمى از آن ندارد! ولى معنى اصلی «عین» همان عضو مخصوص بینائى یعنى چشم است و گاه به معنى قوه بینائى نیز آمده است ولى معانى کنائى و مجازى زیادى براى آن است که بسیار از آنها بر اثر کثرت استعمال به صورت حقیقت درآمده است.

مثلا به چشمه «عین» گفته مى‌ شود چرا که شباهتى با چشم دارد. به جاسوس و مامور اطلاعاتى نیز «عین» مى‌گویند. همانگونه که این واژه به افراد با شخصیت و خورشید و طلا نیز اطلاق مى‌ گردد؛ چرا که مثلا طلا در میان فلزات مانند چشم در میان اعضاء است. همچنین خورشید در میان کواکب و افراد با شخصیت در میان یک قوم، همانگونه که در فارسى نیز مى‌ گویند فلان کس چشم و چراغ جمعیت است. به هر کدام از مفاهیم سرمایه، متاع قابل استفاده، سوراخ حلقه، بصیرت و آگاهى بر چیزى، به مناسبتى این واژه اطلاق مى‌ شود. حورالعین را به این جهت به این نام نامیده ‌اند که چشم‌ هاى زیبا و درشت دارند.(1)

تاریخ انتشار: « 1397/05/15 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 177