معنای واژه «لِتَسکُنوا»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

معنای واژه «لِتَسکُنوا»

پرسش : منظور از واژه «لِتَسکُنوا» چیست؟
پاسخ اجمالی:

«لِتَسْكُنُوا» از مادّه «سكون» در اصل به معنى ثابت شدن چيزى بعد از حركت است. در «مقاييس اللّغه» آمده است كه اصل آن به معنى آرامش و حالت خلاف اضطراب و حركت است. گاه نیز به کم شدن فشار طوفان و باد، و گرما و سرما، و باران و غضب نيز اطلاق مى‌ شود.

پاسخ تفصیلی:

«لِتَسْکُنُوا» از مادّه «سکون» دربه معنى ثابت شدن چیزى بعد از حرکت است. در «مقاییس اللّغه» آمده است کهآن به معنى آرامش و حالت خلاف اضطراب و حرکت است. گاه نیز به کم شدن فشار طوفان و باد، و گرما و سرما، و باران و غضب نیز اطلاق مى‌ شود.

سکّان کشتى را از این جهت سکّان نامیده ‌اند که مایه آرامش کشتى و قرار دادن آن در مسیرهاى صحیح است. به «کارد» از این نظر «سکیّن» گفته مى‌ شود که با بریدن سر حیوان، حرکات او را فرو مى‌ نشاند. همچنین به حالت آرامش و اطمینان خاطر درونى نیز «سکینه» گفته مى‌ شود. «مسکین» به کسى اطلاق مى ‌شود که به خاطر شدّت فقر گوئى ساکن شده است و «مسکن» به محلّى گفته مى ‌شود که جاى سکونت و آرامش انسان است.(1)،(2)

پی نوشت:

(1). التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، مصطفوی، حسن، انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب، تهران، 1360 هـ ش، ج 5، ص 162؛ لسان العرب، ابن منظور، محمد بن مکرم، انتشارات دار صادر، بیروت، 1414 هـ ق، چاپ سوم، ج 13، ص 211؛ المفردات فی غریب القرآن، راغب اصفهانی، حسین بن محمد، انتشارات دارالعلم الدار الشامیه، بیروت، 1412هـ ق، چاپ اول، ج 1، ص 417؛ مجمع البحرین، طریحی، فخرالدین، انتشارات کتابفروشی مرتضوی، تهران، 1375هـ ش، چاپ سوم، ج 6، ص 266؛ کتاب العین، فراهیدی، خلیل بن احمد، انتشارات هجرت، قم، 1410 هـ ق، چاپ دوم، ج 5، ص 313.

(2). پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1386 هـ ش، چاپ نهم، ج 2، ص 445.

تاریخ انتشار: « 1397/05/16 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 188