معنای واژه «شُعوب»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

معنای واژه «شُعوب»

پرسش : منظور از واژه «شُعوب» چیست؟
پاسخ اجمالی:

به گفته «لسان العرب» واژه «شُعوب» در اصل به معنى جمع و تفريق است، و يا اصلاح و افساد است و به گفته راغب در مفردات هر دو مفهوم در آن جمع است. به همين دليل «شِعب» به قبيله ‌اى مى ‌گويند كه از يك طائفه بزرگ جدا شده و هم حالت جمعى دارد و هم حالت جدائى. زیرا ريشه اصلى آن به معنى درّه كوه است كه از آن طرف كه در سمت كوه قرار دارد، جمع شده و از طرفى كه به پائين مربوط است گسترش يافته و جدا مى ‌شود.

پاسخ تفصیلی:

«شُعُوْب» به گفته بعضى جمع «شَعْب» (بر زون صعب) و به گفته بعضى دیگر جمع «شِعْب» (بر وزن فِعل) مى ‌باشد در حالى که بعضى دیگر، مانند: «مجمع‌البحرین» معتقدند جمع اولى «شعوب» و جمع دومى «شعاب» است و به هر حال به گفته «لسان العرب» دربه معنى جمع و تفریق است، و یا اصلاح و افساد است. این به خاطر آن است که ریشه اصلى آن به معنى درّه کوه است که از آن طرف که در سمت کوه قرار دارد، جمع شده و از طرفى که به پائین مربوط است گسترش یافته و جدا مى ‌شود و به گفته «راغب» در «مفردات» هر دو مفهوم در آن جمع است. به همین دلیل «شِعب» به قبیله ‌اى مى ‌گویند که از یک طائفه بزرگ جدا شده است (هم حالت جمعى دارد و هم حالت جدائى).

بعضى نیز گفته‌ اند «شعوب» در مورد طوائف عجم گفته مى ‌شود، و «قبائل» در مورد طوائف عرب.(1) و نیز به همین دلیل «تَشَعب» هم به معنى پراکندگى مى‌ آید و هم اجتماع، هم اصلاح و هم افساد.(2)

تاریخ انتشار: « 1397/05/16 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 80