معنای واژه «بصير»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

معنای واژه «بصير»

پرسش : منظور از واژه «بصیر» چیست؟
پاسخ اجمالی:

«بصير» از «بَصَر» به معناى عضو بينائى يعنى چشم است. اين واژه نخست به معنى عضو بينائى، و سپس قوه بينائى استعمال شده و بعد به معنى درك باطنى و علم به كار رفته است. این واژه در مورد خداوند به معنى احاطه وجودى او به تمام ديدنى ها است.

پاسخ تفصیلی:

«بصیر» از «بَصَر» (بر وزن سفر) به گفته «راغب» در «مفردات» به معنى عضو بینائى یعنى چشم است، و گاه به قوه بینائى نیز گفته شده، و به همین مناسبت به معنى قوه ادراک و بینائى درون نیز بصیرت و بصر اطلاق شده است؛ چنانکه در22«ق» مى‌ خوانیم: «فَکَشَفْنا عَنْکَ غِطاءَکَ فَبَصَرُکَ الْیَوْمَ حَدِیدٌ»؛ (ما پرده را از چشم تو کنار زدیم، و امروز چشمت تیزبین است).
«ابن منظور» در «لسان العرب» نیز همین معنى را براى «بصر» ذکر کرده است در حالى که «صحاح اللّغه» «بصر» را به معنى نیروى بینائى مى داند، و معنى دیگر آن را علم و دانش ذکر کرده، و مصباح، «بصر» را به معنى نورى که چشم به وسیله آن مى تواند دیدنى ها را ببیندنموده است! ولى از مجموع کلمات اهل لغت و موارد استعمال آن استفاده مى شود که این واژه نخست به معنى عضو بینائى و سپس قوه بینائى است و بعد به معنى درک باطنى و علم به کار رفته، و در مورد خداوند به معنى احاطه وجودى او به تمام دیدنى ها است.(1)

 

تاریخ انتشار: « 1397/05/20 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 71