معنای «سميع الدّعاء» بودن خداوند؟!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

معنای «سميع الدّعاء» بودن خداوند؟!

پرسش : این کهکریم فرموده که خداوند «سمیع الدّعاء» است، به چه معناست؟
پاسخ اجمالی:

قرآن در سوره «آل عمران» از قول پیامبر بزرگ خداوند حضرت زكريا(ع) نقل مى كند كه: «إِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ»؛ (تو دعا را مى‌ شنوى). اگر چه «سميع» به معنى شنونده است؛ ولى در اين گونه موارد به معنى كسى است كه هم مى شنود و هم قبول و اجابت مى كند، و اين به خاطر آن است كه اگر كسى عملا پاسخ مثبت به چيزى ندهد گوئى نشنيده است.

پاسخ تفصیلی:

درآل عمران به تعبیر تازه اى برخورد مى کنیم کهرا به «سَمیعُ الدُّعاءِ» توصیف کرده، و از قول پیامبر بزرگ خداوند حضرت زکریا(علیه السلام) نقل می کند که وقتى حضرت زکریا آن همه شایستگى و مقام را در مریم(سلامعلیها) مشاهده کرد ـ و تا آن زمان فرزندى نداشت شوق فرزندى که برنامه هاى او را ادامه دهد در دل او گل کرد ـ (آن جا بود که زکریا [با مشاهده آن همه شایستگى در مریم] پروردگار خویش را خواند و گفت: پروردگارا! از سوى خود، فرزند پاکیزه اى [نیز] به من عطا فرما، که تورا مى شنوى)؛ «هُنالِکَ دَعا زَکَرِیّا رَبَّهُ قالَ رَبِّ هَبْ لی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ».(1)
گرچه «سمیع» به معنى شنونده است؛ ولى در این گونه موارد به معنى کسى است که هم مى شنود و هم قبول و اجابت مى کند، و این به خاطر آن است که اگر کسى عملا پاسخ مثبت به چیزى ندهد گوئى نشنیده است.(2)،(3)

پی نوشت:

(1). «ذريّه» به معناى فرزند است و به مفرد و جمع هر دو اطلاق مى شود؛ ولى در اينجا معنى مفرد دارد به قرينه «وليّاً» در آيه 5 همين سوره.

(2). الجامع لأحكام القرآن، قرطبى، محمد بن احمد، انتشارات ناصر خسرو، تهران، 1364 ش، چاپ اول، ج ‏4، ص 72، سورة آل‏عمران، آيات 37 الى 38؛ تفسير روح البيان، حقى بروسوى، اسماعيل، دارالفكر، بيروت، بى تا، ج ‏2، ص 31، سورة آل‏ عمران، آيات 38 الى 39؛ روح المعانى فى تفسير القرآن العظيم، آلوسى، سيد محمود، تحقيق: عطيه، على عبدالبارى، دارالكتب العلميه، بيروت، 1415 ق، چاپ اول، ج ‏2، ص 140، سورة آل ‏عمران، آيات 38 الى 47.

(3). پيام قرآن‏، مكارم شيرازى، ناصر، با همکاری جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، 1386 ش، چاپ نهم، ج 4، ص 120.

تاریخ انتشار: « 1397/05/20 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 239