«عمالقه» و سرانجام آنها

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

«عمالقه» و سرانجام آنها

پرسش : «عمالقه» چه گروهی بودند و به چه عاقبتی گرفتار شدند؟
پاسخ اجمالی:

«عمالقه» افراد نيرومند و جنگجویی بودند که با حمله به مصر و تصرف آن، مدت ها بر آن منطقه فرمانروایی كردند و سرانجام در نبرد با يوشع مغلوب شدند و از آنها تنها نامى بر صفحه تاريخ مانده است.

پاسخ تفصیلی:

«عمالقه» جمع «عملاق»، نام شخصى از فرزندزادگان نوح است که قبیله عمالقه به او منسوب است؛ آنان افرادى نیرومند، قوی پیکر و جنگجو بودند و به گفته بعضى از مورّخان، آنان دو هزار سال پیش از میلاد حضرت مسیح(علیه السلام) در شمال حجاز زندگى مى کردند و پس از حمله به مصر و تصرف آنجا، مدت ها در آن سرزمین فرمانروایى می کردند؛ اما سرانجام در حدود 17 قرن پیش از میلاد، با حمله مصریان، به جزیره العرب بازگشتند و در یمن، حجاز و دیگر مناطق این جزیره ساکن شدند و دولت هایى را تشکیل دادند.
جبارانى کهمجید در داستان ورود موسى(علیه السلام) و بنى اسرائیل به بیت المقدّس، از آنها یاد کرده به اعتقاد جمعى از مفسّران شاخه اى از همان عمالقه بوده اند. سرانجام یوشع، فرمانده بنى اسرائیل به امر موسى(علیه السلام) با آنها پیکار کرد و بر آنها غلبه یافت و این قوم قدرتمند که قرن ها دارای حکومت هاى مقتدرى بودند، با از دست دادن همه آن امکانات، اکنون تنها نامى از ایشان بر صفحه تاریخ باقی مانده است.(1)،(2)

پی نوشت:

(1). به دائرة معارف القرن العشرين، وجدي، محمّد فريد‏، دار المعرفة، بيروت، 1979 میلادی، الطبعة: الثالثة، ج 6، ص 32؛ تفاسير ذيل آيه «قَالُوا يَا مُوسَى إِنَّ فِيهَا قَوْماً جَبَّارِينَ» سوره مائده، آيه 22، مراجعه شود.

(2). گردآوری از کتاب: پيام امام امير المومنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 7، ص 64.

تاریخ انتشار: « 1397/07/12 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 28