«ذو الشّهادتین» و سرانجام او

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

«ذو الشّهادتین» و سرانجام او

پرسش : «ذو الشّهادتین» که بود و سرانجامش چه شد؟
پاسخ اجمالی:

«خزيمة بن ثابت» مشهور به «ذو الشّهادتین» در مدینه به پيامبر(ص) پيوست، او در نبردهای بسيارى حضور داشت تا آن که در صفين به شهادت رسيد. مورخین می نویسند: پيامبر(ص) اسبى را خريد، اما فروشنده معامله را انكار كرد. خزيمة به نفع پيامبر گواهى داد، پيامبر به او فرمود: چگونه شهادت دادى با آن كه در معامله حضور نداشتى؟ عرض كرد: ما در مسائل مهم تو را تصديق كرديم، حال چگونه در این موضوع كوچك تو را تصدیق نکنیم؟ پیامبر فرمود: «در گواهی خزيمه به نفع يا زيان کسی، يك شهادت كافى است».

پاسخ تفصیلی:

نام «ذو الشّهادتین»، «خزیمه بن ثابت انصارى» و کنیه اش «ابوعمّار» و از کسانى بود که در مدینه به پیامبر اکرم(صلىعلیه وآله) پیوست. در مورد اینکه چرا به نام ذوالشهادتین لقب داده شده؟ ابن اثیر در «اسد الغابه» مى نویسد:‌ «پیامبر اکرم(صلىعلیه وآله) اسبى از سواء بن قیس محاربى خریدارى کرده بود. سواء معامله را انکار کرد. خزیمه بن ثابت به نفع پیامبر(صلىعلیه وآله) گواهى داد. پیامبر اکرم(صلىعلیه وآله) فرمود با اینکه در جریان معامله حضور نداشتى چگونه شهادت دادى؟ عرض کرد: ما در [مسائل بسیار مهم ترى مانند] وحى الهى تو را تصدیق کردیم و مى دانیم جز حق نمى گویى [چگونه در موضوع کوچکى گواهى به صدق تو ندهیم؟] رسول خدا(صلىعلیه وآله) فرمود: هر کس خزیمه به نفع یا زیان او گواهى دهد همان یک شهادتِ او کافى است.(1) البتّه این یک استثناست به دلیلمحکم خزیمه و شاید به این دلیل که گواهى او سبب علم قاضى مى شد.
او نیز در بسیارى از جنگ هاى اسلامى حضور داشت و ابن عبدالبرّ در «استیعاب» مى نویسد: «او در صفّین هنگامى که عمّار شهید شد سخت برآشفت، شمشیر کشید و آن قدر پیکار کرد تا به شهادت رسید».(2)،(3)

پی نوشت:

(1). أسد الغابة فى معرفة الصحابة، ابن الأثير، على بن محمد الجزرى، دار الفكر، بيروت، 1409 قمری / 1989 میلادی، ج 2، ص 110.

(2). الاستيعاب فى معرفة الأصحاب، ابن عبد البر، يوسف بن عبد الله بن محمد، تحقيق: البجاوى، على محمد، دار الجيل، بيروت، 1412 قمری / 1992 میلادی، الطبعة: الأولى، ج 2، ص 448.

(3). گردآوری از کتاب: پيام امام امير المؤمنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 7، ص 85.

تاریخ انتشار: « 1397/07/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 42