«ابو ایّوب انصاری» از اصحاب پيامبر(ص) و امام علي(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

«ابو ایّوب انصاری» از اصحاب پيامبر(ص) و امام علي(ع)

پرسش : «ابو ایّوب انصاری» کیست؟
پاسخ اجمالی:

«خالد بن زيد» مشهور به «ابو ایّوب انصاری»، از نخستین صحابی رسول خدا(ص) بود که در جنگ بدر و سایر نبردها شركت داشت و افتخار ميزباني پیامبر(ص) به هنگام ورود به مدينه، نصيب او شد. وي، پس از رحلت پیامبر(ص)، در جنگ هاي امام علي(ع) حضور داشت و سرانجام ده سال بعد از شهادت امام علي(ع) درگذشت.

پاسخ تفصیلی:

«ابو ایّوب انصاری» کنیه شخصی است به نام «خالد بن زید» که بیشتر او را با کنیه اش مى شناسند. وی از یاران نخستین پیامبر(صلىعلیه وآله) بود که در جنگو سایر جنگ ها شرکت داشت، و این افتخار را پیدا کرد که پیامبر اکرم(صلىعلیه وآله) به هنگام ورود به مدینه، به خانه او وارد شد و همچنان میهمان او بود تا مسجد و خانه ساده پیامبر(صلىعلیه وآله) در کنار مسجد ساخته شد. ابو ایّوب در همه جنگ هاى امیرمومنان على(علیه السلام) شرکت داشت و در جنگ بادر مقدّمه لشکر بود. ابو ایّوب ده سال پس از شهادت على(علیه السلام) زنده بود و در سال 50 هجری قمری از دنیا رفت.(1)،(2)

پی نوشت:

(1). الاستيعاب فى معرفة الأصحاب، ابن عبد البر، يوسف بن عبد الله بن محمد، تحقيق: البجاوى، على محمد، دار الجيل، بيروت، 1412 قمری / 1992 میلادی، الطبعة: الأولى، ج 4، ص 1606؛ أسد الغابة فى معرفة الصحابة، ابن الأثير، على بن محمد الجزرى، دار الفكر، بيروت، 1409 قمری / 1989 میلادی، ج 5، ص 25.

(2). گردآوری از کتاب: پيام امام امير المؤمنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 7، ص 86.

تاریخ انتشار: « 1397/07/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 38