عجائبی درباره «ملخ»؟!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عجائبی درباره «ملخ»؟!

پرسش : دانشمندان چه شگفتی هائی را درباره «ملخ» به دست آورده اند؟
پاسخ اجمالی:

يكى از حشرات شگفت انگيز «ملخ» است؛ حيوانى كه در حال عادى به صورت بى ضرر و غير مزاحم در گوشه و كنار مزارع، باغ ها، درّه ها و كوه ها زندگى مى كند؛ ولى هنگامى كه فرمان مرموزى به او داده شود به سرعت توليد مثل مى كند و به صورت دسته جات عظيم، مانند قطعات ابر در آسمان به پرواز در مى آيد و بر هر زراعت و باغى كه فرود آيد آن را نابود مى كند. تولید مثل ملخ بواسطه تخم ريزى در فصل تابستان يا بهار مى باشد و البته بهترین زمان مبارزه با ملخ قبل از خروج نوزادِ ملخ از تخم است؛ زیرا آنها پس از تولّد بسيار پرخور و حريص می شوند و آنچه را که در مسیر خود می بینند نابود می کنند.

پاسخ تفصیلی:

یکى از حشرات شگفت انگیز «ملخ» است؛ حیوانى که در حال عادى به صورت بى ضرر و غیر مزاحم در گوشه و کنار مزارع، باغ ها، درّه ها و کوه ها زندگى مى کند؛ ولى هنگامى که فرمان مرموزى به او داده شود به سرعتمثل مى کند و به صورت دسته جات عظیم، مانند قطعات ابر در آسمان به پرواز در مى آید و بر هر زراعت و باغى که فرود آید آن را نابود مى کند.
به گفته دانشمندان، ساختمان این حشره بسیار پیچیده و عجیب است؛ از جمله اینکه داراى دو زوج چشم مرکّب و سه چشم بسیط است، چشم هاى مرکّب او از چهار هزار قسمت تشکیل شده و هر یک ساختمان مخصوص به خود را دارد و از مجموع آنها چشم مرکّب با دید واحد تشکیل مى شود؛ اما چشم هاى سه گانه بسیط او در بالاى سرش قرار گرفته سینه اش از سه حلقه و شکمش از ده حلقه شبیه به یکدیگر تشکیل شده است. او داراى دو زوج بال است؛ یک زوج بال هاى جلوی او که سخت است و به صورت قابى در آمده و جهت پرواز به کار نمى رود و کارش حفاظت از بال هاى ظریف پرواز است که به هنگام استراحت چند مرتبه چین مى خورد و زیر بال هاى سختِ جلو محفوظ مى ماند. پاهاى عقبِ ملخ رشد زیادى کرده و براى جهش و پرش به او کمک مى کند. ملخ ها در فصل تابستان یا بهار تخم ریزى مى کنند، این تخم ها به وسیله نوع ماده از انتهاى دُم او بیرون مى آید و در سوراخ هایى از زمین که بوجود آورده قرار مى گیرد، نوزادان پس از خروج از تخم بسیار پرخور و حریصند و آنچه را سر راه خود بیابند مى خورند و از این جهت در مبارزه با ملخ همیشه باید محلّ تخم ریزى آنها را دانست و وسیله نابودى نوزادها را قبل از خروج از تخم فراهم کرد.
ملخ انواع و اقسامى دارد: ملخ هاى دریایى، ملخ هاى مراکشى، ملخ هاى ایتالیایى که بیش از انواع ملخ ها به زراعت ها خسارت وارد مى کنند. از شگفتى هاى زندگى ملخ این است که هنگامى که از تخم بیرون مى آید تا زمانى که کامل شود و به پرواز درآید شش بار تغییر شکل مى دهد. توده هاى ملخ گاهى به قدرى زیاد و گسترده مى شوند که هزاران کیلومتر مربع از آسمان را مى پوشانند.(1)،(2)

پی نوشت:

(1). رجوع شود به المعجم الزوولوجی الحدیث، ملکی، محمدکاظم، مطبعة النعمان، نجف، ۱۳۷۶ قمری / ۱۹۵۷ میلادی، ج 2، ص 329.

(2) گردآوری از کتاب: پيام امام امير المؤمنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 7، ص 178.

تاریخ انتشار: « 1397/07/17 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 69