نظرات دانشمندان غیر مسلمان درباره «قرآن مجيد»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

نظرات دانشمندان غیر مسلمان درباره «قرآن مجيد»

پرسش : دانشمندان غیر مسلمان درباره «قرآن مجید» چه نظراتی مطرح نموده اند؟
پاسخ اجمالی:

قرآن معجزه عظیم پیامبر(ص)، دانشمندان غیر مسلمان را نیز به شگفتی واداشته است؛ «آلبرماله» دانشمند فرانسوى قرآن را كتابی دانسته كه داراى دستورات مذهبى و قوانين مدنى امروز است. «رالف لين تون» مى نويسد: «آموزشگاه عالى قرآن، راه ترقّى هر فرد را از هر طبقه به هر مقام هموار ساخته است، به گونه اى كه حتّى فرزند يك نفر برده، مى تواند به مقامات عالى و والا برسد» و ... .

پاسخ تفصیلی:

عظمتچنان است که نه تنها مسلمانان و پیشوایان بزرگآن را به این اوصاف بزرگ مى ستایند؛ بلکه دورافتادگان بانیز پس از غور در آیات این کتاب بزرگ آسمانى، به عظمت آن اعتراف کرده و تعبیراتى دارند که بسیار قابل توجّه است:
«آلبرماله» مورّخ و دانشمند معروف فرانسوى در کتاب «تاریخ عمومى» خود دربارهچنین مى نویسد: «قرآن کتاب به تمام معنا ممتازى است که جایگزین سایر کتاب هاى عالى و دربرگیرنده همه علوم [انسانى] است، کتابى است که هم داراى دستورات مذهبى و هم قوانین مدنى امروز است؛ هم نسخه راهنماى یک قاضى و هم کمال مطلوب یک پیشواى روحانى است».(1)
«ویل دورانت» دانشمند و فیلسوف معروف معاصر در کتاب «تاریخ تمدّن» خود مى نویسد: «قرآن در جان هاى ساده و بى آلایش، عقایدى آسان و دور از ابهام پدید مى آورد که از رسوم تشریفات ناروا دور است و از قید مراسم بت پرستى و کاهنى آزاد. ترقّىِو فرهنگ مسلمین به برکت آن انجام گرفته و اصول نظم اجتماعى و وحدت جمعى را در میان آنان استوار ساخته است». سپس مى افزاید: «عقول آنان را از بسیارى از اوهام و خرافات و ظلم و خشونت رهایى بخشیده و مردم زبون را از حرمت و عزّت نفس برخوردار ساخته و درمسلمین چنان اعتدال و تقوایى به وجود آورده که در هیچ یک از مناطق جهان که قلمرو انسان سفید پوست بوده است، نظیر نداشت».(2)
«رالف لین تون» نویسنده کتاب «سیر تمدّن» مى نویسد: «آموزشگاه عالى قرآن، راه ترقّى و پیشرفت هر فرد را از هر طبقه به هر مقام هموار ساخته است، به گونه اى که حتّى فرزند یک نفر برده، مى تواند دراسلامى به مقامات عالى و والا برسد».(3)
پروفسور «دراپرز اروپ» مى گوید: «قرآن شامل پیشنهادها و دستورات عالى اخلاقى است و از بخش هایى تشکیل یافته که مورد قبول همگان قرار مى گیرد. این دستورات به خودى خود کامل و رسا بوده و براى برنامه زندگى مردم راهنماى حیات و ضرورى است».(4)
«جان دیون پورت» مولّف کتاب «عذر تقصیر به پیشگاه محمّد و قرآن» مى نویسد: «قرآن به اندازه اى از نقایص مبرّا و منزّه است که نیازمند کوچک ترین تصحیح و اصلاحى نیست و ممکن است از اوّل تا به آخر آن را خواند بى آنکه انسان کمترین ملامتى از آن احساس کند».(5)
«گوته» شاعر و دانشمند مشهور آلمانى مى گوید: «سالیان دراز کشیشانِ ازبىما را از پى بردن به حقایقمقدّس و عظمت آورنده آن، [حضرت] محمّد[صلىعلیه وآله]، دور نگاه داشته بودند؛ اما هر قدر که قدم در جادّه علم و دانش گذاردیم پرده هاى جهل و تعصّب نابجا از بین رفته و این کتاب توصیف ناپذیر [قرآن]، جهانیان را به سوى خود جلب نموده و تاثیر عمیقى در علم و دانش جهان مى گذارد، و سرانجام محور افکار مردم جهان مى گردد».(6)،(7)

پی نوشت:

(1). فرهنگ اسلام شناسان خارجی، عبداللهی خوروش، حسین، موسسه مطبوعاتی مطهر، اصفهان، ۱۳۶۲ شمسی، ج 1، ص 15.

(2). تاریخ تمدن، ویل دورانت، مترجم: تقی زاده، صفدر و صارمی، ابو طالب، شرکت انتشارت و آموزش انقلاب اسلامی، 1371 شمسی، چاپ: سوم، ص 52.

(3). فرهنگ اسلام شناسان خارجى، همان، ج 1، ص 15.

(4). فرهنگ اسلام شناسان خارجى، همان، ص 14.

(5). از مقدمه كتاب سازمان هاي تمدن امپراطوري اسلام، استانيلاس گويارد، ترجمه: طباطبائى، فخرالدين، زرين نگار پويا، تهران، 1379 شمسی، ص 111.

(6). تفسير نمونه، مكارم شيرازى، ناصر، دار الكتب الإسلامية، تهران، 1374 شمسی، چاپ: اول، ج 1، ص 137.

(7). گردآوری از کتاب: پيام امام امير المؤمنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 7، ص 718.

تاریخ انتشار: « 1397/08/10 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 42