تشكّر امام علي(ع) از کوفیان پس از جنگ «جمل»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

تشكّر امام علي(ع) از کوفیان پس از جنگ «جمل»

پرسش : امام علی(علیه السلام) پس از پیروزی در جنگ «جمل»، چگونه از مردم کوفه تشکّر کردند؟
پاسخ اجمالی:

امام علي(ع) پس از جنگ جمل در نامه ای به مردم کوفه از زحمات و پایمردی آنان قدردانی كردند و در توصیف آنان فرمودند: «خداوند به شما اهل اين شهر [كوفه] از سوى اهل بيت پيامبرتان پاداش دهد؛ بهترين پاداشى كه به فرمانبران خود و سپاسگزاران نعمت هايش عطا مى كند؛ زيرا شما فرمان مرا شنيديد و اطاعت كرديد، دعوت شديد و اجابت نموديد». امام(ع) در اين نامه، اوصاف پنج گانه اى براى مردم كوفه بيان مى كند كه عبارتند از: عمل به طاعت الهى، اداى شكر نعمت هاى او، گوش فرا دادن به فرمان، اطاعت فرمان امام(ع) و اجابت دعوت او.

پاسخ تفصیلی:

امام علی(علیه السلام) بعد از پایان جنگ «جمل»، نامه ای براى مردم کوفه نوشت که محتواى آن قدردانى از زحمات آنان نسبت بهوپیغمبر اکرم(صلیعلیه وآله) است؛ زیرا دعوت امام علی(علیه السلام) را پذیرفته بودند و در جنگ با شورشیان و طغیانگرانِ جمل، پایمردى به خرج داده بودند. امام(علیه السلام) در این نامه خطاب به اهل کوفه براى آنهامى کند و از خدمات و زحمات آنها سپاسگزارى مى نماید و آنها را به چند وصف مهم توصیف مى کند و مى فرماید: (خداوند به شما اهل این شهر [کوفه] از سوىپیامبرتان پاداش دهد؛ بهترین پاداشى که به فرمانبران خود و سپاسگزاران نعمت هایش عطا مى کند؛ زیرا شما فرمان مرا شنیدید و اطاعت کردید، دعوت شدید و اجابت نمودید)؛ «وَ جَزَاکُمُ اللهُ مِنْ اَهْلِ مِصْرٍ عَنْ اَهْلِ بَیْتِ نَبِیِّکُمْ اَحْسَنَ مَا یَجْزِی الْعَامِلِینَ بِطَاعَتِهِ، وَ الشَّاکِرِینَ لِنِعْمَتِهِ، فَقَدْ سَمِعْتُمْ وَ اَطَعْتُمْ، وَ دُعِیتُمْ فَاَجَبْتُمْ».
روشن است که مخاطب در این نامه اهل کوفه هستند همان طور که مرحوم سیّد رضى در عنواننگاشته و شواهد نیز نشان مى دهد؛ زیرا اهل بصره غالباً به لشکروپیوستند و درهاى دیگرِنکوهش شده اند(1) و این اهل کوفه بوده اند که دعوت امام(علیه السلام) را اجابت کردند و سر بر فرمانش نهادند و شایسته تشکر بودند.
تعبیر به «عَنْ اهْلِ بَیْتِ نَبِیِّکُمْ»، اشاره به این است که قیام شما مردم نه تنها حمایت ازوبود؛ بلکه حمایت از اهل بیت(علیهم السلام) نیز محسوب مى شد و این ثواب مضاعفى براى شما مى آورد.
امام(علیه السلام) در این نامه، اوصاف پنج گانه اى براى مردم کوفه بیان کرده که شایستگى آنها را براى ایننشان مى دهد: نخست عمل به طاعت الهى، دوم اداىنعمت هاى او، سوم گوش فرا دادن به فرمان، چهارم اطاعت فرمان امام(علیه السلام) و پنجم اجابت دعوت او که در واقع تعبیرات مختلفى از یک حقیقت است.(2)

پی نوشت:

(1). نهج البلاغة، شريف الرضى، محمد بن حسين‏، محقق / مصحح: صبحي صالح، هجرت‏، قم‏، ‏1414 قمری، چاپ: اول، ص 55، خطبه 13؛ نهج البلاغة، همان، ص 65، خطبه 14.

(2). گردآوری از کتاب: پيام امام اميرالمؤمنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 9، ص 37.

تاریخ انتشار: « 1397/08/13 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 58