محدوده «آذربایجان» هنگام فتح به دست مسلمانان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

محدوده «آذربایجان» هنگام فتح به دست مسلمانان

پرسش : «آذربایجان» در هنگام فتح به دست مسلمانان چقدر وسعت داشت؟
پاسخ اجمالی:

آذربایجان منطقه ای است که در سال 20 هجری تحت حاکمیت اسلام قرار داشت و شامل مناطق تبریز، خوی، ارومیه و اردبیل و مناطقی از گیلان و مازندران می شد، سرزمینی سرسبز با چشمه هایی پر آب، به گونه ای که معاويه سالانه سى هزار هزار درهم از آن سرزمین خراج دريافت مى کرد که نشان از برکات گسترده آن منطقه داشت.

پاسخ تفصیلی:

از «فتوح البلدان» بلاذرى و «تاریخ طبرى» و «معجم البلدان» حموى اجمالاً استفاده مى شود که منطقه آذربایجان در حدود سنه 20 هجرى زیر پرچمقرار گرفت؛ ولى چیزى نگذشت که گروهى بر ضد آن قیام کردند. خلیفه دومرا فرستاد و بار دیگر آنجا را فتح کرد و اشعث بر حکومت آنجا باقى ماند.
محدوده آذربایجان آن روز از امروز گسترده تر بود و علاوه بر تبریز، خوى، سلماس، ارومیه و اردبیل، مناطقى از گیلان و مازندران را نیز شامل مى شد و از طرف غرب نیز فراتر از مرزهاى کنونى بود. حموى مى گوید: «این منطقه خود مملکت عظیمى است، داراى برکات فراوان، خرم و سرسبز، پرآب و داراى چشمه هاى بسیار». یعقوبى در« تاریخ» خود مى نویسد: «معاویه هر سال سى هزار هزار [سى میلیون] درهم از خراج آذربایجان دریافت مى داشت و این نشان مى دهد که تا چه اندازه آن منطقه گسترده و آباد بوده است».(1)،(2)

پی نوشت:

(1). به كتاب تاريخ اليعقوبى، الكاتب العباسى المعروف باليعقوبى، احمد بن أبى يعقوب بن جعفر بن وهب واضح، دار صادر، بيروت، بى تا، ج 2، ص 200؛ تاريخ الأمم و الملوك، طبري، أبو جعفر محمد بن جرير، تحقيق: محمد أبو الفضل ابراهيم، دار التراث، بيروت، 1387 قمری / 1967 میلادی، چاپ: دوم، ج ‏4، ص 146؛ معجم البلدان، الحموى، شهاب الدين ابو عبد الله ياقوت بن عبد الله، بيروت، دار صادر، 1995 میلادی، چاپ: دوم، ج 1، ص 128؛ فتوح البلدان‏، بلاذرى، احمد بن يحيى‏، دار و مكتبه الهلال‏، بيروت‏، 1988 میلادی، چاپ: اول، ص 317 مراجعه شود.

(2). گردآوری از کتاب: پيام امام اميرالمومنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، 1386 شمسی‏، چاپ: اول‏، ج 9، ص 75.

تاریخ انتشار: « 1397/08/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 49