«الهامات الهی» برای غیر پیامبران و امامان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

«الهامات الهی» برای غیر پیامبران و امامان

پرسش : آیا غیر از پیامبران و امامان معصوم کسی می تواند از «الهامات الهی»مند شود؟
پاسخ اجمالی:

در خطبه 222 نهج البلاغه، اشاره به مردانى شده است كه خداوند از طريق الهامات قلبى نور هدايت را در دل آنها مى افكند. بنا به مضمون آیات قرآنی، این الهامات هرکس را که در راه خداوند تلاش کند و تقوی پیشه کند شامل می شود؛ زیرا وقتی خداوند بندگانى همچون مادر موسى(ع) را تنها نمى گذارد و مسير پر پيچ و خم آينده فرزندش را به او الهام مى كند، ممكن نیست صالحان ديگر را از اين فيض بزرگ محروم نماید.

پاسخ تفصیلی:

امام علی(علیه السلام) در بخشی از222 نهج البلاغه، اشاره به مردانى کرده است که خداوند از طریق نجواى فکرى و الهامات قلبى نور هدایت را در دل آنها مى افکند و پرده هاى جهل و ظلمت را کنار مى زند و آنها در حدّ خود با آن دریافتهاى ربّانى به هدایت خلق و راهنمایى گم شده هاى طریقوتلاش و کوشش مى کنند.(1)
آیا اینان همان اوصیا و امامان معصوم اند که در فاصله بین بعثت انبیا، از طریق الهام، حقایق را از عالم غیب مى گیرند یا افراد صالح ومتّقى و عالمان پرهیزگار را که در سطح بالایى ازقرار دارند نیز شامل مى شود؟ یعنى قلب آنها نیز با عالم غیب ارتباط دارد و به مضمون «اِنْ تَتَّقُوا اللهَ یَجْعَلْ لَّکُمْ فُرْقَاناً»(2) خداوند وسیله شناسایى حق را از باطل در پرتوبه آنها بخشیده و به مضمون «وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا»(3) بر اثر مجاهدتهاى نفسانى و ستیز با دشمن عنایات الهى شامل حال آنها شده و دستشان را گرفته و به مقصد رسانده است.
هنگامى که در مواقع سخت، خداوند بندگانى را همچون مادر موسى(علیه السلام) تنها نمى گذارد و به مضمون «وَاَوْحَیْنَا اِلَى اُمِّ مُوسَى...»(4) مسیر پر پیچ و خم آینده فرزندش را به اومى کند چگونه ممکن است صالحان دیگر از این فیض بزرگ محروم بمانند، از این رو بعضى از بزرگان معتقدند هر کار مهمّى از عالم باو انسان پرهیزگارى صادر مى شود و یا هر اکتشافى که از دانشمند مخلصى سر مى زند، در پرتو هدایت تکوینى والهى است. همان روح القدس که به هنگام سرودن اشعار والا به یارى کسانى چون «حسّان بن ثابت» و «کمیت» شتافت و چنان اشعارى را بر زبان آنها جارى ساخت(5) چرا به یارى سایر پاکبازان نیاید و به گفته حافظ:
فیض روح القدس ار باز مدد فرماید *** دگران هم بکنند آنچه مسیحا مى کرد.(6)

پی نوشت:

(1). «عِبادٌ ناجاهُمْ في فِكْرِهِمْ وَ كَلَّمَهُمْ في ذاتِ عُقُولِهِمْ...».

(2). قرآن کریم، سوره انفال، آيه 29.

(3). همان، سوره عنكبوت، آيه 69.

(4). همان، سوره قصص، آيه 7.

(5). در حديث آمده است: هنگامى كه كميت شاعر معروف اهل بيت وارد بر امام باقر(عليه السلام) شد و اشعار معروف: «مَنْ لِقَلْب مُتَيَّم مُسْتَهام» را سرود، پس از پايان، امام به او فرمود: «لاتَزالُ مُؤَيَّد بِرُوحِ الْقُدُسِ ما دُمْتَ تَقول فينا» (وسائل الشيعة، عاملى، شيخ حر، محمد بن حسن‏، محقق / مصحح: مؤسسة آل البيت(عليهم السلام‏)، مؤسسة آل البيت(عليهم السلام)‏، قم، ‏‏1409 ق‏، چاپ اول، ج ‏14، ص 598، 105 باب (استحباب مدح الأئمة(علیه السلام) بالشعر و رثائهم به و إنشائه فيهم و لو في شهر رمضان و يوم الجمعة و في الليل)، ح 4. امام اين سخن را از كلامى اقتباس فرمود كه پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) به حسان بن ثابت به هنگام سرودن اشعار معروف «يُناديهِمْ يَوْمَ الْغَديرِ نَبيُّهُمْ» فرمود. الأمالي، ابن بابويه، محمد بن على‏،كتابچى‏، تهران، ‏‏1376 ش‏، چاپ ششم، ص 575، (المجلس الرابع و الثمانون)؛ الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، مفيد، محمد بن محمد، محقق / مصحح: مؤسسة آل البيت(عليهم السلام)‏، كنگره شيخ مفيد، قم‏، ‏1413 ق، چاپ اول، ج ‏1، ص 177؛ بحار الأنوار، مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، محقق / مصحح: جمعى از محققان‏، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق‏، چاپ دوم، ج ‏37، ص 150، باب 52 (أخبار الغدير و ما صدر في ذلك اليوم من النص الجلي على إمامته علیه السلام و تفسير بعض الآيات النازلة في تلك الواقعة).

(6). پيام امام اميرالمومنين(عليه السلام)‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، 1386 ش، چاپ اول‏، ج 8، ص 350.

تاریخ انتشار: « 1397/09/15 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 16