حکم نماز كودك پنج ساله بر جنازه امام(ع)؟!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

حکم نماز كودك پنج ساله بر جنازه امام(ع)؟!

پرسش : چگونه نماز كودك پنج ساله بر جنازه امام(عليه السلام) صحیح است؟
پاسخ اجمالی:

منشأ اين اشكال كه چگونه نماز كودك پنج ساله بر جنازه امام(ع) صحیح است؟ و اشكالات مشابه اين است كه آمده اند امام را با ديگران مقايسه كرده اند و براى او امتياز خاص قائل نشده اند؛ در حالی كه امام كسى است كه امامتش با معجزه و نص ثابت شده و عقلش به عنايت الهى كامل گرديده است و به همین دلیل نباید او را با انسان های عادی مقایسه كرد.

پاسخ تفصیلی:

منشاء اين اشكال كه «چگونه نماز كودك پنج ساله بر جنازه امام(عليه السلام) صحیح است؟» و اشكالات مشابه اين است كه آمده اند امام(عليه السلام) را با ديگران مقايسه كرده اند و براى او امتياز خاص قائل نشده اند؛ ولى اگر معتقد شويم كه امام(عليه السلام) - اگر چه كودك باشد - كسى است كه امامتش با معجزه و نص ثابت شده و عقلش به عنايت الهى كامل گرديده است ديگر او را با مردم عوام مقايسه نمى كنيم و نيز پاسخ اين سؤال داده مى شود كه چگونه ممكن است طفلى هدايت تكوينى و تشريعى و باطنى داشته باشد؛ در حالى كه هر يك از آنها وظيفه بسيار سنگينى است كه احتياج به قابليت هاى خاص دارد؟
پاسخ اين است كه اگر خداوند به كسى مقام هدايت و امامت مى دهد قابليتش را نيز عنايت مى كند و عقل او را به حد اعلاى رشد و كمال مى رساند، اگر چه اختيار خود نيز در رسيدن به كمال دخيل است؛ ولى همه به لطف و عنايت الهى است.(1)

تاریخ انتشار: « 1397/02/13 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 580