عمرو عاص در کلام پیامبر(ص)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عمرو عاص در کلام پیامبر(ص)

پرسش : پیامبر(صلى الله علیه وآله) در مذمت عمرو عاص چه فرمودند؟
پاسخ اجمالی:

روزی زید بن ارقم، معاویه و عمرو عاص را در کنار یک دیگر مشاهده کرد. چون این منظره را دید خودش را بین آن دو قرار داد و گفت: در یکى از غزوات که شما دو نفر با پیامبر(ص) همراه بودید حضرت شما را با هم دید و با ناراحتى به شما نگاه کرد، روز دوم و سوم هم که شما دو نفر را با هم دید نگاه خود را به شما طولانى کرد، پس در روز سوّم فرمود: «هر گاه معاویه و عمرو بن عاص را در کنار هم دیدید، بینشان جدایى افکنید زیرا این دو براى کار خیرى با هم یک جا جمع نمى شوند».

پاسخ تفصیلی:

روزى زید بن ارقم نزد معاویه آمد و دید که عمرو عاص در کنار او بر تختى نشسته است. چون این منظره را دید خودش را بین آن دو قرار داد. عمرو عاص به او گفت: جاى دیگرى پیدا نکردى که آمده اى اتّصال مرا با امیرالمؤمنین(1) قطع کردى؟
زید پاسخ داد: در یکى از غزوات که شما دو نفر با پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) همراه بودید حضرت شما را با هم دید و با ناراحتى به شما نگاه کرد، روز دوم و سوم هم که شما دو نفر را با هم دید نگاه خود را به شما طولانى کرد، پس در روز سوّم فرمود: «إذا رأیتم معاویة وعمرو بن العاص مجتمعَینِ ففرِّقوا بینهما، فإنّهما لن یجتمعا على خیر»؛ (هر گاه معاویه و عمرو بن عاص را در کنار هم دیدید، بینشان جدایى افکنید زیرا این دو براى کار خیرى با هم یک جا جمع نمى شوند).
ابن مزاحم در کتاب «وقعة صفّین»(2) ماجرا را این گونه ذکر کرده است؛ و در کتاب «العقد الفرید» ابن عبد ربّه نیز آمده كه مي توانيد مراجعه کنید(3).(4)

پی نوشت:

 

 

تاریخ انتشار: « 1393/02/16 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 679