فضائل عمّار از لسان روایات

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

فضائل عمّار از لسان روایات

پرسش : در روایات چه فضائلى را براى عمّار بر شمرده اند؟
پاسخ اجمالی:

عمّار بن یاسر از پیشتازان ایمان و هجرت بود. پیامبر(ص) به پاکی و حق مدارى او گواهى داد و تأکید کرد که آتش دوزخ هرگز به او نزدیک نخواهد شد و بهشت مشتاق اوست و فرمود: چون مردم با هم اختلاف نمودند، پسر سمیّه همراه حق است. امام علی(ع) فرمود: رحمت خدا بر عمار، روزی که مسلمان شد و روزی که کشته شد و روزی که برانگیخته مى شود! وقتی چهارتن از یاران پیامبر یاد می شد چهارمینِ آنها عمار بود... هیچکس تردید نداشت که بهشت براى عمار واجب شده. عمّار با حقّ است، هر کجا که باشد و قاتل عمّار در آتش است.

پاسخ تفصیلی:

عمّار بن یاسر بن عامر مَذحِجى که مادرش (سُمیّه) نخستین شهید راه خدا بود، از پیشتازان در ایمان و هجرت و از استوار گامانِ راست قامتى است که در آغازین روزهاى جلوه اسلام، همراه پدر و مادرش شکنجه هاى مشرکان را با همه توان، تاب آورد و در طریق حق، لحظه اى تردید بر جانش ننشست.
او از پاک سرشتانى است که پیامبر خدا به حق مدارى، پاک طینتى و آکندگى جانش از ایمان، گواهى داد و تأکید کرد که آتش دوزخ، هرگز به این جان منوّر، نزدیک نخواهد شد.
شخصیّت عظیم و والاى او را هرگز نمى توان در صفحاتى اندک نمایاند. اکنون این شما و این هم متونى از روایات و تاریخ که اندکى از بسیار را درباره آن قلّه بلند شرافت، استقامت و آزادى نمایانده است.
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «بهشت، مشتاق سه نفر است: علىّ و عمّار و سلمان».(1)
امام على(علیه السلام): «عمّار، از پیامبر(صلى الله علیه وآله) اجازه ورود خواست. فرمود: به او اجازه دهید. آفرین بر پاکیزه پاک نهاد!».(2)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «[ تمام وجود] عمّار تا مغز استخوانش از ایمان، آکنده است».(3)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «هیچ گاه پسر سمیّه(عمّار) با دو کار روبه رو نشد، جز آن که درست ترینِ آن دو را برگزید».(4)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «خداوند، سر تا پاى عمّار را با ایمان آمیخته و ایمان را با گوشت و خون او عجین کرده است. پیوسته همراه حقّ است، هرکجا که [ حق ] رود، و آتش نمى تواند ذرّه اى از او را بسوزاند».(5)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «گوشت و خون عمّار، بر آتش حرام است. نه او را مى سوزاند و نه حتّى به او مى رسد».(6)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «اى عمّار بن یاسر! اگر دیدى على به راهى مى رود و مردم به راهى دیگر، با على برو؛ چرا که او تو را به پرتگاه نمى کشاند و از راه، بیرونت نمى برد».(7)
پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله): «چون مردم با هم اختلاف پیدا کردند، پسر سمیّه همراه حق است».(8)
امام على(علیه السلام): «هر مسلمانى که قتل عمّار بر او گران نیاید و آن را مصیبتى دردناک نبیند، رهیافته نیست. رحمت خدا بر عمّار، آن روز که مسلمان شد، و رحمت خدا بر عمّار، آن روز که کشته شد، و رحمت خدا بر عمّار، آن روز که برانگیخته مى شود!
عمّار را چنین دیدم که چهارتن از یاران پیامبر خدا یاد نمى شدند، مگر آن که او چهارمینِ آنها بود، و پنج تن یاد نمى شدند که عمّار، پنجمىِ آنها نباشد؛ و هیچ یک از یاران حضرت محمّد(صلى الله علیه وآله) تردید نداشتند که بهشت براى او به خاطر بسیارى چیزها، واجب شده است. پس بهشت، گوارایش باد! عمّار با حقّ است، هر کجا که باشد و قاتل عمّار، در آتش است».(9)، (10)

پی نوشت:

(1). سنن الترمذي، ج 5، ص 667، ح 3797؛ المستدرك على الصحيحين، ج 3، ص 148، ح 4666؛ أنساب الأشراف، ج 1، ص 182؛ المعجم الكبير، ج 6، ص 215، ح 6045؛ تاريخ الإسلام للذهبي، ج 3، ص 574.

تاریخ انتشار: « 1393/01/28 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 792