فضیلت زیارت امام رضا(ع) در منابع اهل سنت؟

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

فضیلت زیارت امام رضا(ع) در منابع اهل سنت؟

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایات و حکایاتى در فضیلت زیارت امام رضا(ع) وجود دارد؟
پاسخ اجمالی:

روایاتى در باب فضیلت زیارت قبر امام رضا(ع) در منابع و کتب اهل سنت ذکر شده، همانند؛ سیّد على بن شهاب الدین همدانى از پيامبر(ص) نقل می کند: «زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن شود. هیچ غصه دارى او را زیارت نمى کند جز آن که خداوند غصّه او را برطرف خواهد کرد و هیچ گناهکارى او را زیارت نمى کند جز آن که خدا گناهش را بیامرزد». هم چنین حموینى از رسول خدا(ص) نقل کرده که فرمود «هيچ مؤمنى او را زيارت نمى کند جز آن که خداوند براى او بهشت را واجب کرده و جسد او را بر آتش حرام کند».

پاسخ تفصیلی:

روایاتى در باب فضیلت زیارت قبر امام رضا(علیه السلام) در منابع و کتب اهل سنت ذکر شده، که در اینجا به برخى از آنها اشاره مى کنیم:

1. سیّد على بن شهاب الدین همدانى از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ستدفن بضعة منّى بخراسان، ما زار مکروب الاّ نفّس الله کربته، و لامذنب الاّ غفر الله له»(1)؛ (زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن شود. هیچ غصه دارى او را زیارت نمى کند جز آن که خداوند غصّه او را برطرف خواهد کرد و هیچ گناهکارى او را زیارت نمى کند جز آن که خدا گناهش را بیامرزد.)

2. حموینى به سندش از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ستدفن بضعة منّى بخراسان، لایزورها مؤمن الاّ أوجب الله له الجنّة، و حرّم جسده على النار»(2)؛ (زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن شود. هیچ مؤمنى او را زیارت نمى کند جز آن که خداوند براى او بهشت را واجب کرده و جسد او را بر آتش حرام کند.)

3. ابوبکر محمّد بن مؤمّل مى گوید: «با امام اهل حدیث، ابوبکر بن خزیمه و ابن على ثقفى و جماعتى از مشایخ به قصد زیارت على بن موسى الرضا(علیه السلام) به طوس حرکت نمودیم. ابن خزیمه را مشاهده کردم که طورى آن بقعه را تعظیم کرد و در برابر آن تواضع و تضرّع نمود که ما متحیّر شدیم».(3)

4. ابن حبّان در کتاب «الثقات» مى نویسد: «على بن موسى الرضا در طوس به خاطر شربتى که مأمون به او داد همان ساعت به شهادت رسید... قبرش در سناباد بیرون نوقان مشهور است، مردم به زیارت قبر او در کنار قبر رشید مى آیند. من او را بسیار زیارت کرده ام. هنگامى که طوس بودم هیچ گرفتارى بر من عارض نمى شد جز آن که به زیارت قبر على بن موسى الرضا ـ صلوات الله على جدّه و علیه ـ مى رفتم و از خداوند متعال مى خواستم که آن گرفتارى را از من دور کند، خداوند نیز دعایم را مستجاب کرده و آن گرفتارى ها را از من برطرف مى ساخت. و این مطلبى است که به طور مکرّر آن را تجربه نموده ام و در هر بار نیز گرفتارى ام برطرف شده است. خداوند ما را بر محبّت مصطفى و اهل بیتش ـ صلى الله علیه و علیهم أجمعین ـ بمیراند»(4).(5)

تاریخ انتشار: « 1393/02/25 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 3007