احادیث مهدویت در کتب اهل سنت

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

احادیث مهدویت در کتب اهل سنت

پرسش : آیا احادیث مربوط به حضرت مهدی(عج) در کتب اهلآمده است؟
پاسخ اجمالی: اعتقاد به وجود حضرت مهدی(عج) و ظهور حضرت، اختصاص به مذهب تشیع ندارد، بلکه محدثان بزرگ اهل سنت نیز احادیث غیبت آن حضرت را در کتاب های خویش نقل کرده اند. آنان احادیث خود را از طریق 33 نفر از صحابه در کتب خود نقل کرده اند و تعداد 106 نفر از مشاهیر اهل سنت، اخبار ظهور را آورده اند. مسند احمد حنبل و صحیح بخاری از جمله کتب مشهور اهل سنت می باشد که پیش از تولد حضرت نوشته شده است.
پاسخ تفصیلی: مهدویت و اعتقاد به وجود مهدى(عج) واو، اختصاص به مذهب تشیّع ندارد، بلکه محدثان بزرگ اهلنیز احادیث مربوط به آن حضرت را از طریق گروه بسیارى از ودر کتاب هاى خویش نقل کرده اند، به طوریکه گذشته از کتب شیعه، کتب و آثار دیگر مذاهب اسلامى (حنفى، شافعى، مالکى و حنبلى) نیز از روایات نبوى که درباره مهدى واو رسیده، سرشار است.
بر اساس پژوهش برخى از محققان بزرگ، محدثان اهلاحادیث مربوط به حضرت مهدى را از 33 نفر ازپیامبردر کتب خود نقل کرده اند؛(1) تعداد 106 نفر از مشاهیر علماى بزرگ اهل سنت، اخبارامام غایب را در کتاب هاى خود آورده اند؛(2) و 32 نفر از آنان مستقلاً درباره حضرت مهدى کتاب نوشته اند.(3)
«مسندحنبل»(متوفاى 241 هجرى) و «صحیح بخارى» (متوفاى 256 هجرى) از جمله کتب مشهور اهلاست که قبل از تولد امام قائم - عجلتعالى فرجه - نوشته شده و احادیث مربوط به آن حضرت در آنها نقل شده است.(4)
از جمله احادیثى که «احمد حنبل» نقل کرده ایناست: پیامبر(صلیعلیه وآله) فرمود: «اگر از عمر جهان جز یک روز باقى نماند، خداوند حتماً در آن روز شخصى از ما - خاندان - را بر مى ‏انگیزد و او جهان را پر از عدل و داد مى‏کند همچنانکه پر از ظلم شده باشد.(5)، (6)
پی نوشت:
(1). صافى، لطف الله، نويد امن و امان، تهران، دار الكتب الاسلاميه، ص 91 – 92.
    
تاریخ انتشار: « 1392/11/20 »

مطالب مرتبط

احادیث مهدویت در کتب اهل سنت

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1362