شیعه و تنفر از عدد ده!!!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

شیعه و تنفر از عدد ده!!!

پرسش : آیا همان طور که ابن تیمیه مى گویداز عدد ده متنفر است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه شیعه را متهم می‌کند که به خاطر تنفر از عشره مبشره (ده نفرى که به آنها مژده بهشت داده شده) – به استثنای علی – ازعدد ده نیز متنفر شده و امور مرتبط با این عدد در زندگی‌شان راه ندارد. پاسخ چنین تهمت سخیفی وجود آیات مشتمل بر عدد ده در قرآن تلاوت شده توسط شیعه و استفاده از این عدد در ادعیه، اعمال، اذکار و... نزد شیعیان است. شیعه براى عدد بدون معدود، ارزشى قائل نیست؛ زیرا عدد تا زمانى که به معدود مبغوض یا محبوبى ضمیمه نشود، در هیچ فردى نسبت به آن عدد، نشانى از حبّ و بغض یافت نمی شود.
پاسخ تفصیلی: ابن تیمیه از روی حماقت و بدون تحقیق ادعا کرده:
از حماقت هاىآن است که نه تنها عدد ده را به کار نمى برند، بلکه کارهاى مرتبط با ده را نیز انجام نمى دهند، حتّى ساختمان داراى ده ستون یا ده گوشه هرگز نمى سازند، و دلیل آن این است که از عشره مبشَّره (ده نفرى که به آنها مژده داده شده است) به جز على بن ابى طالب تنفّر داشته و نسبت به آنها دشمنى می ورزند.(1)
و مى گوید:
از تعصّباتآن است که هرگز عدد ده را به زبان نمى آورند، بلکه به جاى آن مى گویند: نُه و یک(2)--!
پاسخ: آیا بر کسى که خود را شیخ الاسلام مى خواند ننگ و عار نیست که در میان مسلمانان با چنین سخنان بى مغز و سبُکى، بذر فتنه و فساد پاشیده و آن را بارها و بارها در جاى جاى کتابش تکرار نماید؟! گویا که به پژوهشى ژرف، و فلسفه اى مترقّى و حکمت بالغه اى رسیده، و مى خواهد به مردم زندگى و حیات ببخشد!
به گونه اى ازحرف مى زند که گویا قرن ها پیش منقرض شده اند و حوادث زمان، آثارى از آنها به جا نگذاشته است، و قابل شناسایى و دفاع نمى باشند.
و با وجود این آیات درشیعه: «تِلْکَ عَشَرَهٌ کَامِلَهٌ»(3)؛ (این، ده روز کامل است)، و «مَن جَآءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ عَشْرُ اَمْثَالِهَا»(4)؛ (هر کس کار نیکى بجا آورد، ده برابر آن پاداش دارد، و «وَالْفَجْرِ * وَلَیَال عَشْر»(5)؛ (به سپیده دم سوگند، و به شب هاى ده گانه)، و «فَاْتُواْ بِعَشْرِ سُوَر مِّثْلِهِ»(6)؛ (شما هم دهساختگى همانند این بیاورید)، و با وجود دعاى عشرات که هر جمعه خوانده مى شود، و نمازهاى مستحبّى که ده باردر آن تکرار مى شود، و ذکرهاى ده گانه یا ذکرهایى که ده بار مستحبّ است تکرار شوند، و یا مباحث عقول عشره، و بحث جوهر و اعراض ده گانه، و نام هاى ده گانه براى پیامبر، و نیروهاى ده گانه که خداوند به عقل عطا کرده، و ده ویژگى از صفات امام، و ده ویژگى على که از پیامبر به ارث برده، و ده ویژگى که به شیعیان على(علیه السلام) بشارت داده شده، و ده ویژگى در مسواک، و با وجود قصرهاى سر به فلک کشیده و ساختمان هاى آباد و دژهاى استوارکه داراى ده ستون یا ده گوشه و زاویه مى باشند [و دهه های مختلفی کهبرای عزاداری و دیگر مراسم خود دارد مثل دهه کرامت و دههو دهه فجر وو...] و خلاصه با وجود این همه عدد ده که در سخنان و ساختمان هاى آنها مشاهده مى شود، سخنان ابن تیمیّه با کدام عقل و منطق سازگارى دارد؟! آیا وجود اینها براى رسوایى و افتضاح و آشکار شدن اکاذیب او بس نیست؟! سخنان پوچى که هرگز در ذهن بانیان این ساختمان ها خطور نکرده است!
از آن گذشته، اصلاًبراى مجرّدِ عدد بدون معدود، ارزشى قائل نیست؛ زیرا عدد تا زمانى که به معدود مبغوض یا محبوبى ضمیمه نشود، در هیچ فردى نسبت به آن عدد، نشانى از حبّ و بغض نمى توان یافت و تنفّر از یک عددِ مجرّد، تصوّر ندارد.
در هیچ جاىِ جهان ازاى شنیده نشده که به جاى عدد ده بگوید: نُه و یک.
«نعوذ بالله من هذه المجهله»؛ (از این جهل و نادانى بهپناه مى بریم).(7)
تاریخ انتشار: « 1393/02/11 »

مطالب مرتبط

تهمت هاى وهابیون به حکومت شیعى ایران

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1205