ابن تیمیه و تضعیف حدیث عمار

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

ابن تیمیه و تضعیف حدیث عمار

پرسش : ابن تیمیه نسبت بهپیامبر دربارهچه شبهه اى را مطرح کرده است؟
پاسخ اجمالی: ابن تیمیه مى گوید: «برخى از افراد آن را تضعیف کرده اند». در پاسخ باید گفت: اوّلا: او نگفته که چه کسانى این حدیث را تضعیف کرده اند. ثانیاً: حدیث عمار حدیثى است که 24 نفر از صحابه آن را نقل کرده اند و بسیاری از علما مانند: سیوطى در کتاب «الخصائص الکبرى» به تواتر آن تصریح نموده اند.
پاسخ تفصیلی: در نقل متواتر از پیامبر(صلىعلیه وآله) نقل شده که فرمود: «تقتل عماراً الفئه الباغیه»(1)؛ (عمار را گروه ظالم خواهند کشت).
ابن تیمیه مى گوید: «فههنا للناس اقوال: منهم من قدح فیعمار»(2)؛ (در اینجا براى مردم اقوالى است؛ از جمله آنان کسى است که درعمار اعتراض وارد کرده است).
او در جایى دیگر درباره اینمى گوید: «فبعضهم ضعّفه»(3)؛ (برخى از افراد آن را تضعیف کرده اند).
مقصود ازعمار گفتار نبوى در حق اوست که فرمود: «اى عمار! تو را گروه ظالم خواهند کشت». که مقصود گروهاست.
در پاسخ باید گفت: اوّلا: ایشان ذکر نکرده که چه کسانى اینرا تضعیف کرده اند،
ثانیاً:عمار حدیثى است ثابت و متواتر که 24 نفر ازآن را نقل کرده اند. حافظ سیوطى نیز در کتاب «الخصائص الکبرى» بهآن تصریح نموده است.(4)
و هم چنین حافظ لغوى مرتضى زبیدى در «لفظ اللآلى» و مناوى در شرح جامع الصغیر سیوطى و دیگران اینرا متواتر مى دانند.(5)
ابن عبدالبرّ در «الاستیعاب» در ترجمهمى گوید: «و تواترت الآثار عن النبیّ(صلىعلیه وآله) انّه قال: «تقتل عماراً الفئه الباغیه» وهذا من اخباره بالغیب واعلام نبوّته(صلىعلیه وآله) وهو من اصحّ الاحادیث»(6)؛ (اخبار متواتر از پیامبر(صلىعلیه وآله) رسیده که فرمود: عمار را گروه ظالم خواهند کشت و این از خبرهاى غیبى و نشانه هاىآن حضرت است و از صحیح ترین احادیث به حساب مى آید).
حافظ ابن حجر در شرح صحیح بخارى مى گوید: «فائده: روى«تقتل عماراً الفئه الباغیه» جماعه من الصحابه منهم قتاده بن النعمان کما تقدم، و امّ سلمه عند مسلم و ابوهریره عند الترمذى، و عبدالله بن عمرو بن العاص عند النسائى وبن عفان و حذیفه و ابوایّوب وو خزیمه بن ثابت وو عمرو بن العاص و ابوالیسر و عمار نفسه. و کلّها عند الطبرى و غیره. و غالب طرقها صحیحه او حسنه. و فیه عن جماعه آخرین یطول عدّهم. و فی هذا الحدیث علم من اعلام النبوه و فضیله ظاهره لعلیّ و لعمّار، وردّ على النواصب الزاعمین انّ علیّاً لم یکن مصیباً فی حروبه»(7)؛ (فائده: حدیث «تقتل عماراً الفئه الباغیه»؛ (عمار را گروه ظالم خواهند کشت)، را جماعتى از صحابه از آن جمله قتاده بن نعمان نقل کرده اند آن گونه که گذشت. و نیزنزد مسلم، ونزد ترمذى و عبدالله بن عمرو بن عاص نزد نسائى، وبن عفان، و حذیفه و ابوایّوب وو خزیمه بن ثابت وو عمرو بن عاص و ابوالیسر و خوداینرا نقل کرده اند. و تمام این احادیث نزد طبرى و دیگران موجود است. و غالب طرق آن صحیح یا حسن است. و در ایننشانه اى از نشانه هاىو فضیلتى ظاهر براى على واست. و نیز ردّى است بر افراد ناصبى که گمان کرده اند على در جنگ هایش بر حق نبوده است).
این عبارت ابن حجر تعریض به ابن تیمیه است که به حضرت على(علیه السلام) در مورد جنگ هایش اعتراض کرده است.
ثالثاً: بخارى در صحیح خود از رسول خدا(صلىعلیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ویح عمّار تقتله الفئه الباغیه یدعوهم الى الجنّه و یدعونه الى النار»(8)؛ (واه بر عمار! او را گروه ظالم خواهند کشت او آنان را بهدعوت مى کند ولى آن ها او را به جهنم مى خوانند).
بخارى در بابى دیگر اینرا این گونه نقل مى کند: «... یدعوهم الىو یدعونه الى النار»(9)؛ (... او آنان را به سوىدعوت مى کند ولى آنان او را به سوى دوزخ مى خوانند).
ابن حبّان در صحیح خود از امّ سلمه نقل کرده که گفت: رسول خدا(صلىعلیه وآله) فرمود: «تقتل عمّاراً الفئه الباغیه»(10)؛ (عمار را گروه ظالم خواهند کشت).
و نیز از ابوسعید خدرى نقل کرده که رسول خدا(صلىعلیه وآله)فرمود: «ویح ابن سمیّه تقتله الفئه الباغیه یدعوهم الى الجنّه و یدعونه الى النار»(11)؛ (واه بر فرزند سمیهـ گروه ظالم او را خواهند کشت، او آنان را بهدعوت مى کند ولى آنان او را به دوزخ مى خوانند).
ابن حجر در شرح صحیح بخارى مى گوید: «و دلّ«تقتل عمّاراً الفئه الباغیه» على انّ علیّاً کان المصیب فی تلک الحروب، لانّ اصحابقتلوه...»(12)؛ (حدیث (مى کشدرا گروه ظالم)، دلالت دارد بر این که على در آن جنگ ها بر حق بود؛ زیرا اصحابعمّار را به قتل رساندند).(13)
پی نوشت:

    
تاریخ انتشار: « 1393/02/29 »

مطالب مرتبط

فهرست نظرات

حسین

1394/01/26

خوب
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1129