غصبی بودن خلافت خلفا در بیان علی(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

غصبی بودن خلافت خلفا در بیان علی(ع)

پرسش : آیا در بیانات علی(ع) اشاره ای بر غصبی بودنخلفای قبلی وجود دارد؟
پاسخ اجمالی: کلمات امام در موارد مختلف حاکى از آن است که او تا آخرین لحظات زندگى، خود را شایسته خلافت مى دانست. من جمله: 1- فرمود: از روزى که خدا جان پیامبر(ص) را گرفت تا امروز همواره حق مسلم من از من سلب شده است. 2- شخصى به من گفت: تو بر امر خلافت حریصى؛ من گفتم من حق خود را طلب کردم... قریش اتفاق کردند در مورد امرى که حق خاص من بود، بر ضد من قیام کنند.
پاسخ تفصیلی: بله، کلمات امام در موارد مختلف حاکى از آن است که او تا آخرین لحظات زندگى، خود را شایستهمى دانست و این کهحق مسلم او بود که از وى گرفته شد. در این مورد، علاوه بر«شقشقیه» که همه با او آشنا هستیم، سخنان دیگر او حاکى از غصب خلافت او است، که ما در این جا به برخى از سخنان او اشاره مى کنیم:
االف. «فَوَاللّه ما زلتُ مدفوعاً عن حقّى مُستاثراً علىَّ منذُ قبضَ اللّهُ نبیَّه(صلىعلیه و آله) حتّى یَوم الناسِ هذا».(1)
«بهسوگند از روزى کهجان پیامبر خویش را تحویل گرفت تا امروز همواره حق مسلم من از من سلب شده است».
ب: «شخصى در حضور جمعى به من گفت: پسر ابوطالب! تو بر امرحریصى؛ من گفتم:
«بَلْ اَنْتُمْ وَاللّهِ لاَحْرصُ وَ اَبْعَدُ وَ اَنَا اَخَصُّ وَ اَقْرَبُ، وَ اِنّما طَلَبْتُ حَقّاً لِى وَ اَنْتُمْ تَحُولُونَ بَیْنِى وَ بَیْنَهُ وَ تَضْرِبُونَ وَجْهى دُونَهُ، فَلَمّا قَرَعتُه بالحُجّهِ فِى الْمَلاءِ الحاضرینَ هَبَّ کَاَنَّهُ بُهِتَ لا یَدْرى ما یُجیبُنى بِهِ»(2)
(بهقسم شما حریص تر و از پیغمبر دورترید و من از نظر روحى و جسمى نزدیک ترم، من حق خود را طلب کردم و شما مى خواهید میان من و حق خاص من حائل و مانع شوید و مرا از آن منصرف سازید. آیا آن که حق خویش را مى خواهد حریص تر است یا آن که به حق دیگران چشم دوخته است؟ همین که او را در برابر حاضران با نیروى استدلال کوبیدم به خود آمد و نمى دانست در جواب من چه بگوید).
معلوم نیست اعتراض کننده چه کسى بوده و این اعتراض در چه وقت مطرح شده است. ابن ابى الحدید مى گوید: اعتراض کننده سعد وقاص بوده، آن هم در روز شورا. سپس مى گوید: ولى امامیه معتقدند که اعتراض کنندهبوده و در روز سقیفه چنین اعتراض کرده است.
حضرت در ادامه مى فرماید: «اللّهُمَّ اِنّى اَسْتَعدیکَ عَلى قُرَیش و َمَنْ اَعانَهُمْ فَاِنَّهُمْ قَطَعُوا رَحِمى وَ صَغَّرُوا عَظیمَ مَنْزِلَتى وَ اَجْمعُوا عَلى مُنازَعتى اَمْراً هُوَ لِى».(3)
(خدایا از ظلم قریش، و همدستان آنها به تو شکایت مى کنم، اینها با من قطع رحم کردند و مقام و منزلت بزرگ مرا تحقیر نمودند، اتفاق کردند که در مورد امرى که حق خاص من بود، بر ضد من قیام کنند).
ااینها نمونه ای از بیانات امام امیر المومنین علی(علیه السلام) است که در آنها به غصبی بودن خلافت خلفای قبلی اشاره کرده است و نشان می دهد که ایشان پیوسته از مظلومیت خود سخن مى گفت و نسل ها را از حقایق آگاه مى ساخت. (4)
تاریخ انتشار: « 1393/03/03 »

مطالب مرتبط

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1532