پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
یقه دانه درشت ها را بگیرید / همه نهادها و دستگاه ها برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیج شوند
یقه دانه درشت ها را بگیرید / همه نهادها و دستگاه ها برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیج شوند

معظم له در دیدار مدیرکل تعزیرات استان تهران:
یقه دانه درشت ها را بگیرید / همه نهادها و دستگاه ها برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیج شوند

این که عده ای کاسب جزء را به خاطر مسائل کوچکی بگیرند و پرونده های زیادی روی هم انباشته شود و به گردن کلفت ها و دانه درشت ها نپردازند، اینها افتخار و هنر نیست

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیرکل تعزیرات استان تهران، با بیان این که امروز مسائل اقتصادی ما به کلاف سردرگمی تبدیل شده است، اظهار داشتند: عوامل مختلفی دست به دست هم داده که نتیجه آن فشار کم سابقه بر مردم و بویژه طبقات ضعیف است.

ایشان با تاکید بر این که باید این فشار از دوش مردم برداشته شود چراکه ادامه آن به صلاح کشور و نظام نیست، تحقق این مساله را منوط به کار جهادی و همکاری همه ارگان ها و دستگاه ها از جمله تعزیرات دانست.

ایشان با تاکید بر این که باید فرهنگ انصاف و رعایت مسائل اخلاقی، شرعی و دینی در جامعه احیا شود، فرمودند: متاسفانه در فضاهای مجازی این فرهنگ مورد تخریب واقع شده و در نتیجه برخی به دنبال سود بیشتر و ثروت اندوزی با هر وسیله ای هستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزودند: متأسفانه بخشی از تجار و کسبه از تعزیرات به هیچ وجه نمی ترسند، شما باید این مساله را آسیب شناسی کرده و به گونه ای برنامه ریزی کنید که متخلفان از تعزیرات حساب ببرند.

ایشان قاطعیت داشتن بویژه در مقابل افراد صاحب نفوذ را به مسؤولان تعزیرات توصیه و تاکید کردند: این که عده ای کاسب جزء را به خاطر مسائل کوچکی بگیرند و پرونده های زیادی روی هم انباشته شود و به گردن کلفت ها و دانه درشت ها نپردازند، اینها افتخار و هنر نیست.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از عدم نظارت بر بازار ارز نیز انتقاد کرد و فرمودند: این که عده ای ارز با نرخ دولتی دریافت کنند و پول آن را به بازار برنگردانند؛ یا محصولی وارد نکنند و یا با قیمت بالا به بازار عرضه کنند و کسی هم متعرض آنها نشود، این نشان از یک ضعف و خلاء جدی دارد .

ایشان با تاکید بر لزوم برخورد با پدیده قاچاق، اظهار داشتند: این همه قاچاق در بخش ها و محصولات مختلف صورت می گیرد، آیا تعزیرات از اینها خبر ندارد؟ به عقیده ما اگر بخواهد کاری صورت گیرد باید سازمان تعزیرات به کلی متحول شود.

معظم له ابراز داشتند: تا زمانی که تعزیرات قاطعیت پیدا نکند و جلوی متخلفان عمده را نگیرد فایده ای نخواهد داشت؛ اگر کار جهادی در تعزیرات نشود وضع فعلی ما را به نتیجه مطلوب نخواهد رساند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم بویژه اقشار متوسط و ضعیف جامعه، یادآورشدند: اگر جلوی متخلفان بزرگ گرفته شود، بخش قابل توجه و مهمی از مشکلات اقتصاد کشور حل خواهد شد.

ایشان در پایان خواستار چاره اندیشی مسؤولان برای حل مشکلات کشور شد و فرمودند: ما نگران وضع کنونی هستیم، امیدواریم چاره ای برای حل مشکلات اندیشیده شود، دولت، مجلس، قوه قضاییه و دیگر نهادها همه دست به دست بدهند تا مشکلات مردم به حداقل برسد و دامن همت به کمر زنید و این کار را با جدیت دنبال کنید.

تاریخ انتشار: « 1397/11/08 »

9 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
تبلیغ دین برترین جهادها است
تبلیغ دین برترین جهادها است

در دیدار جمعی از طلاب اعزامی به مناطق محروم در ایام فاطمیه از سوی دفتر:

تبلیغ دین برترین جهادها است

بسیاری از مردم آماده پذیرش اند و مبلغین هم آگاهی دارند و این توفیقی از جانب خداوند است که نصیب شما شده است

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار جمعی از طلابی که از سوی ایشان در ایام فاطمیه به مناطق محروم اعزام می شوند با اشاره به آیه ای از سوره اعراف اظهار داشتند: طبق این آیه مؤمنان دارای چند صفت اند اول اینکه وقتی نام خدا برده می شود ترسان می شوند، چراکه در برابر خدا مسؤلیت دارند، دوم این که هر وقت قرآن خوانده می شود بر ایمان آنها افزوده می شود و سوم اینکه فقط به خدا توکل می کنند.

ایشان افزودند: یکی دیگر از ویژگی های مؤمن این است که اقامه نماز می کنند چرا که بین مصلین و اقامه کنندگان نماز فرق است، از این رو مؤمنان واقعی تلاش می کنند که همه اهل نماز باشند.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارزش و اهمیت جایگاه تبلیغ دین در اسلام، اظهار داشتند: بدون شک از این که به مناطق محروم می روید و به تبلیغ دین می پردازید و خلق خدا را هدایت می کنید اجرتان نزد خدا محفوظ است.

ایشان اضافه کردند: امروز برخی روستاها در کشور وجود دارد که طی 25 سال گذشته روحانی و مبلغی به آنجا نرفته است! در این زمینه حوزه های علمیه مسؤول هستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه خطاب به مبلغان با تأکید بر این که مبلِّغ دین باید به نیت جهاد فی سبیل الله حرکت و مردم را هدایت کند، گفتند: افضل جهاد همین جهاد تبلیغی است و جهاد علمی و دینی از بهترین جهادها است؛ بسیاری از مردم آماده پذیرش اند و مبلغین هم آگاهی دارند و این توفیقی از جانب خداوند است که نصیب شما شده است.

ایشان تصریح کردند: همین اقداماتی که در عرصه تبلیغ صورت گرفته به خصوص در مناطق محروم جواب دندان شکنی است به کسانی که می گویند حوزه ها و مراجع چه اقدامی انجام می دهند. و همچنین پاسخ کسانی است که می گویند وجوهات شرعی که به مراجع داده می شود در کجا مصرف می شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر این که بخش قابل توجهی از این وجوهات در همین راه مخصوصاً در مسیر تبلیغ در مناطق محروم هزینه می شود، یادآور شدند: مسولیت ما روز قیامت بسیار سنگین است و باید از علمی که در حوزه های علمیه به دست آورده ایم انفاق کرده و بعد از تکمیل شدن خودمان، مردم را از حیرت و سرگردانی نجات بدهیم.

 

تاریخ انتشار: « 1397/11/10 »
6 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
لزوم توجه به موازین شرعی در برنامه های میراث فرهنگی و گردشگری
لزوم توجه به موازین شرعی در برنامه های میراث فرهنگی و گردشگری

معظم له در دیدار رییس سازمان میراث فرهنگی:
لزوم توجه به موازین شرعی در برنامه های میراث فرهنگی و گردشگری

کشور ما به لحاظ زیارتی، گردشگری و درمانی زمینه های بسیار خوبی را برای جذب گردشگر دارد، منتهی باید راه های خوب را پیدا کرد و در این راه به الزامات و بایدها و نبایدهای شرعی توجه ویژه داشت

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی امروز در دیدار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت دهه مبارک فجر، با بیان این که قرآن در آیات متعدد دعوت به گردشگری و سیر در زمین می کند و در اینجا گردشگری آموزنده و مشروع مد نظر است، گفتند: در گردشگری مشروع باید تمام خطوط قرمز و هنجارهای دینی و ارزشی رعایت شود.

ایشان اظهار داشتند: در گردشگری نامشروع تنها به درآمد بیشتر فکر می کنند و برای شان مهم نیست که این درآمد با چه وسیله و ابزاری بدست آمده است.

معظم له توجه متولیان میراث فرهنگی و گردشگری را به این نکته مهم جلب کردند و گفتند: کشور ما به لحاظ زیارتی، گردشگری و درمانی زمینه های بسیار خوبی را برای جذب گردشگر دارد، منتهی باید راه های خوب را پیدا کرد و در این راه به الزامات و بایدها و نبایدهای شرعی توجه ویژه داشت.

معظم له توجه به صنایع دستی را امری مهم دانستند و گفتند: باید به گونه ای برنامه ریزی صورت گیرد تا در صنایع دستی فرهنگ ملی و دینی ما را به جهانیان نشان دهد.

ایشان اضافه کردند: بسیاری از آثار و بناهای فرهنگی، میراث مذهبی و دینی ما است، لذا باید اهداف خود را در برنامه های مربوط به میراث فرهنگی نشان دهیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تاکید کردند: ما از هر کار و عرصه ای می توانیم به نفع فرهنگ دینی خود استفاده کنیم؛ میراث فرهنگی نیز یکی از همین عرصه ها است، تحقق این مساله نیز برنامه ریزی، هوشمندی و دقت را می طلبد.

معظم له در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سیاه نمایی های کشورها و رسانه های غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشتند: وقتی مردم دنیا واقعیات ایران را از نزدیک مشاهده می کنند به واهی بودن تبلیغات ایران ستیزی و اسلام ستیزی پی می برند و برنامه های دشمنان در این زمینه خنثی می شود.

تاریخ انتشار: « 1397/11/18 »

7 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به متولیان حج
توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به متولیان حج

معظم له در دیدار نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:
توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به متولیان حج

تعطیلی حج، تنها تعطیلی حج نیست، بلکه تعطیلی بخشی از احکام اسلامی است، بویژه در شرایطی که دشمنان ما تبلیغ می کنند که اینها عقیده به حج ندارند، حرف هایی که هیچ اساس و بنیانی ندارند و این حضور جواب دندان شکنی به تبلیغات منفی علیه پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و آقای رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت، با ابراز خرسندی از توافق صورت گرفته با طرف سعودی در زمینه حج تمتع،  تصریح کردند: تعطیلی حج، تنها تعطیلی حج نیست، بلکه تعطیلی بخشی از احکام اسلامی است، بویژه در شرایطی که دشمنان ما تبلیغ می کنند که اینها عقیده به حج ندارند، حرف هایی که هیچ اساس و بنیانی ندارند و این حضور جواب دندان شکنی به تبلیغات منفی علیه پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است.

وی در ادامه توصیه هایی به دست اندرکاران حج ارائه کرد و فرمودند: در شرایط کنونی همه حجاج  باید رعایت جهات و اقتضائات را بکنند و کاری صورت نگیرد که بهانه به دست دیگران داده شود.

ایشان ابراز داشتند: باید به روحانیان و کاروان ها سفارش و آموزش های لازم در این جهت ارائه شود، حجاج باید در زمینه های مختلف رعایت مسائل ظاهری را داشته باشند.

معظم له با اشاره به گرانی دلار، فرمودند: گرانی دلار سبب شده که حجاج و زائران کمتر وقت خود را صرف گشتن در بازار و خرید کنند؛ باید برای زوار این امر تبیین شود که وقت خود را در این سفر ارزشمند معنوی با بازار گردی و خرید تلف نکنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تاکید بر ارائه آموزش های لازم به روحانیان کاروان های حج، تصریح کردند: کاروان ها باید از همه جهت توجیه شوند تا ان شاءالله حج به صورت شایسته و آبرومند برگزار شود.

ایشان با تاکید بر این که باید به قوانین کشور میزبان احترام گذاشت، ابراز داشتند: رعایت مسائل مربوط به تقیه مداراتی از دیگر مواردی است که باید حجاج در این خصوص کاملا توجیه شوند.

معظم له با تاکید بر لزوم پرهیز از اسراف و تبذیر از سوی دست اندرکاران حج و نیز حجاج، فرمودند: در شرایط کنونی که دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی هستیم باید صرفه جویی را به طور دقیق و کامل جدی بگیریم.

ایشان بر لزوم توجیه کامل حجاج در انجام وظایف شرعی مرتبط با حج تاکید و خاطرنشان ساختند: ما برای موفقیت شما در این وظیفه و مسؤولیت مهم و حساس دعا می کنیم و امیدواریم دست به دست هم دهید و بتوانید حج را به صورت آبرومند برگزار کنید.

تاریخ انتشار: « 1397/11/07 »

9 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به شهردار تهران
توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به شهردار تهران

معظم له در دیدار شهردار تهران و معاونان محترم:
توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به شهردار تهران

تا جایی که می توانید در شهرداری و مراکز تابعه گره از مشکلات مردم بگشایید و آنها را درگیر بروکراسی ها و پیچ و خم های اداری نکنند، طبق قرائن و شواهد مردم نسبت به سالیان قبل حضور گسترده تری داشتند؛ در چنین شرایطی باید دستگاه ها و مسؤولان بیش از پیش در جهت حل مشکلات بویژه مشکلات اقتصادی مردم بکاهند

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار شهردار تهران و معاونان محترم، با تاکید بر این که وظیفه شهرداری ها تنها نظافت و جمع آوری زباله نیست، گفتند: شهرداری علاوه بر این وظیفه، باید به روح شهر و مسائل دینی و فرهنگی نیز بپردازد؛ چراکه این دو تاثیر متقابل دارد.

ایشان با تاکید بر این که مسائل فرهنگی باید در متن برنامه ها و فعالیت های شهرداری باشد، تصریح کردند: برخی از مناطق تهران مسجد به اندازه کافی ندارد، در این خصوص شهرداری تهران باید فکری بکند.

معظم له احداث کتابخانه های عمومی و کتابخانه های کوچک در مساجد را امری لازم دانستند و افزودند: متاسفانه گرانی کاغذ باعث شده که مردم نتوانند کتاب بخرند؛ در چنین شرایطی احداث و تجهیز کتابخانه ها می تواند قدری این خلاء را جبران کند.

ایشان توجه مسؤولان شهرداری تهران را به ساماندهی مناطق حاشیه ای شهر جلب کردند و گفتند: بی توجهی به مناطق حاشیه ای شهر آسیب ها و ناهنجاری های زیادی را به همراه دارد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خواستار اهتمام به انجام فعالیت های فرهنگی در مناطق حاشیه ای شهر شدند و غفلت از این موضوع را دارای پیامدهای ناگوار ارزیابی کردند.

ایشان فرهنگ سازی در خصوص مسائل دینی و اخلاقی با روش های غیر مستقیم و جذاب را به شهردار تهران توصیه کردند.

معظم له در ادامه بر لزوم حل مشکلات مردم تاکید کردند و گفتند: تا جایی که می توانید در شهرداری و مراکز تابعه گره از مشکلات مردم بگشایید و آنها را درگیر بروکراسی ها و پیچ و خم های اداری نکنند.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفتند: طبق قرائن و شواهد مردم نسبت به سالیان قبل حضور گسترده تری داشتند؛ در چنین شرایطی باید دستگاه ها و مسؤولان بیش از پیش در جهت حل مشکلات بویژه مشکلات اقتصادی مردم بکاهند.

تاریخ انتشار: « 1397/11/25 »

 

9 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
صدا و سیما مراقب نفوذ نااهلان باشد / فعالیت رسانه ای شاخه ای از امر به معروف و نهی از منکر است
صدا و سیما مراقب نفوذ نااهلان باشد / فعالیت رسانه ای شاخه ای از امر به معروف و نهی از منکر است

معظم له در دیدار اعضای بسیج سازمان صدا و سیما:
صدا و سیما مراقب نفوذ نااهلان باشد / فعالیت رسانه ای شاخه ای از امر به معروف و نهی از منکر است

باید قبل از این که نفوذی ها ضربه بزنند مراقب شان بود مثل همان مسؤولی که در یکی از بانک های مهم کشور قرار گرفت و بعد از آن همه اختلاس از کشور فرار کرد و دست هیچ کس به او نمی رسد

 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار اعضای بسیج سازمان صدا و سیما، رسالت رسانه ملی را فرهنگ سازی صحیح و تبیین معارف اسلامی دانستند.

ایشان با بیان این که امروز تاثیری که رسانه ها در دنیا دارند از تاثیر سلاح های مختلف جنگی بیشتر است، گفتند: در دنیای امروز روی مسائل رسانه ای سرمایه گذاری فوق العاده ای می کنند؛ امروز یکی از کارهای صهیونیست ها این است که رسانه های مهم دنیا را در اختیار گرفته اند؛ در چنین شرایطی ما باید به رسانه ها بویژه رسانه ملی اهمیت فوق العاده ای بدهیم.

معظم له کار رسانه ای را شاخه ای از امر به معروف و نهی از منکر دانستند و با استناد به آیات 106 و 110 سوره آل عمران به تبیین دو شاخه عام و خاص امر به معروف  و نهی از منکر پرداختند.

ایشان گفتند: ما دو مدل امر به معروف و نهی از منکر داریم؛ یک نوع امر به معروف در حد گفتن و تذکر دادن به صورت صحیح و منطقی است؛ این شاخه رسالتی همگانی است و صدا و سیما و دیگر رسانه ها نیز در زمره همین موضوع هستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی یادآورشدند: یک مرحله نیز که نیاز به کار فیزیکی و برخورد با متخلفان دارند وظیفه آحاد مردم نیست، بلکه وظیفه مسؤولان و دستگاه ها است که باید جلوی مفاسد را بگیرند.

معظم له در ادامه با بیان این که صدا  سیما تشکیلاتی با شاخه و برگ های متعدد است، بر ضرورت توجه بیش از پیش متولیان صدا و سیما در تهیه و تولید برنامه ها تاکید کردند و گفتند: هرگونه غفلت باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

ایشان مراقبت نسبت به نفوذ نااهلان را به مسؤولان صدا و سیما توصیه و تاکید کردند: خدا نکند افراد نفوذی در صدا و سیما نفوذ کنند، باید مراقب نفوذی ها بود، نفوذی ها ممکن است کارهایی بکنند که نتیجه آن تضعیف نظام اسلامی باشد.

معظم له بر لزوم درس گرفتن از اتفاقات گذشته در ماجرای نفوذ تاکید کردند و بیان داشتند: نفوذی ها بویژه در پست های حساس که با اموال و بیت المال سرو کار دارد ضربه های سختی می زنند؛ متاسفانه گاهی وقتی با خبر می شوند که کار از کار گذشته است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ابراز کردند: باید قبل از این که نفوذی ها ضربه بزنند مراقب شان بود مثل همان مسؤولی که در یکی از بانک های مهم کشور قرار گرفت و بعد از آن همه اختلاس از کشور فرار کرد و دست هیچ کس به او نمی رسد.

ایشان بهره گیری از ابزارهای نوین و تکنولوژی های روز را به دست اندرکاران صدا و سیما توصیه کردند و افزودند: صدا و سیما باید آخرین تکنولوژی ها را در اختیار داشته باشد تا از دنیا عقب نماند.

معظم له فرهنگ سازی برای مسائل ارزشی و دینی را رسالت دیگر رسانه ملی عنوان کردند و گفتند: صدا و سیما باید با روش های غیر مستقیم و جذاب در صدد ترویج و تبیین مسائل دینی و اسلامی باشد.

ایشان اضافه کردند: تمامی برنامه های صدا و سیما و حتی برنامه های طنز و سرگرمی نیز باید هدف را دنبال کند و می توان همین برنامه ها که هزینه زیادی هم بابت تهیه و تولید آن خرج می شود را به برنامه هایی آموزنده تبدیل کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به گسترش فضای مجازی، گفتند: رسانه ملی باید پادزهری برای فضای مجازی باشد و به گونه ای برنامه ریزی کند که تخریب ها و هجمه های صورت گرفته در این فضا کم اثر و بی اثر شود.

ایشان رصد و شناسایی نقشه های دشمن و برنامه ریزی هدفمند برای مقابله با این نقشه ها را به دست اندرکاران رسانه ملی توصیه و تاکید کردند: توجه شما به نوجوانان و جوانان باید بیش از دیگر مقاطع سنی باشد، دشمن در حال برنامه ریزی برای انحراف نسل جوان جامعه است، صدا و سیما در برنامه هایی که برای این مقاطع سنی تهیه و تولید می کند باید بیش از پیش مراقب باشد.

تاریخ انتشار: « 1397/11/24 »

9 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.23

5 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 70.3 MB حجم: 1960 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.23

4 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/27 تاریخ انتشار: 55.1 MB حجم: 1550 مدت زمان:
نوحه حضرت زهرا برای ناشنوایان
نوحه حضرت زهرا برای ناشنوایان

نوحه حضرت زهرا برای ناشنوایان
کاری از گروه جهادی تبلیغی بلیغ تحت اشراف پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله)

11 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/25 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
مصیبت خوانی حضرت زهرا برای ناشنوایان
مصیبت خوانی حضرت زهرا برای ناشنوایان

مصیبت خوانی حضرت زهرا برای ناشنوایان
کاری از گروه جهادی تبلیغی بلیغ تحت اشراف پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)

8 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/25 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی لزوم توجه به طب سنتی
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی لزوم توجه به طب سنتی

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی لزوم توجه به طب سنتی
دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: بزرگان اسلامی را در زمینه طب صاحب نظر دانستند طب سنتی ما قابل حذف نیست، پنج هزار سال دانشمندان تجربه و ایده های خود را روی هم گذاشتند، این طب نقاط قوتی دارد و نباید به کلی آن را رد لازم نیست شرط خواندن طب سنتی طب جدید باشد افرادی از همان کنکور شاخه طب سنتی را ادامه دهند و اساتیدش را تربیت کنند. یکی از راه حل مشکلات طب سنتی این است.
 

برای دیدن متن کامل خبر کلیک کنید

ایشان در ادامه بزرگان اسلامی را در زمینه طب صاحب نظر دانست و ابراز داشتند: اگر تاریخ علم را جزو دروس دانشگاهی قرار دهند معلوم می شود که بزرگان ما در زمینه طب و علوم دیگر حرف های مهمی برای گفتن داشتند و کتب بوعلی سینا سال ها در مراکز و دانشگاه های غرب تدریس می شد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهار داشتند: دانشمندان مسلمان در زمینه علوم و در عرصه های مختلف جزو پیشگامان بوده اند؛ اما در دورانی نیز به دلائل مختلف دچار عقب ماندگی شده ایم، این مساله باید به درستی آسیب شناسی و برای نسل جوان و دانشجویان تبیین و جبران شود.

ایشان در ادامه با اشاره به موضوع طب سنتی فرمودند: طب سنتی ما قابل حذف نیست، پنج هزار سال دانشمندان تجربه و ایده های خود را روی هم گذاشتند، این طب نقاط قوتی دارد و نباید به کلی آن را رد کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: شاید عیب این است که افرادی بدون صلاحیت های لازم وارد میدان طب سنتی شده اند، باید برنامه ای ریخته شود که افراد واجد صلاحیت با دردست داشتن مدارک لازم وارد این صحنه شوند.
 

14 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/25 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.21

10 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/24 تاریخ انتشار: 63 MB حجم: 1777 مدت زمان:
معظم له در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
معظم له در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معظم له در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
اشکالات طرح تحول سلامت مرتفع شود

طب سنتی ما قابل حذف نیست، پنج هزار سال دانشمندان تجربه و ایده های خود را روی هم گذاشتند، این طب نقاط قوتی دارد و نباید به کلی آن را رد کرد. شاید عیب این است که افرادی بدون صلاحیت های لازم وارد میدان طب سنتی شده اند، باید برنامه ای ریخته شود که افراد واجد صلاحیت با دردست داشتن مدارک لازم وارد این صحنه شوند

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت دهه مبارک فجر، توصیه هایی خطاب به وزیر و دست اندرکاران بهداشت و درمان کشور ارائه کردند.

ایشان با تاکید بر اهمیت موضوع طرح تحول سلامت، تصریح کردند: مردم به طرح تحول سلامت امیدوار شدند، تاکید ما این است که طرح تحول سلامت نباید قطع شود اما باید اصلاح و مشکلات آن رفع شود.

معظم له افزودند: هرچند مشکلات مالی و بودجه ای وجود دارد، اما باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که مردم در این زمینه کمتر دچار مشکل شوند.

ایشان خطاب به وزیر بهداشت با تاکید بر این که طرح تحول سلامت و اصلاح اشکالات را جدی بگیرید، فرمودند: شما با رای بالای نمایندگان مجلس وزیر شده اید و باید قاطعانه خواسته های مردم را دنبال کنید.

معظم له در ادامه موضوع پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و تصریح کردند: باید با استفاده از ظرفیت رسانه ملی و دیگر رسانه ها و بهره گیری از ظرفیت هنر آموزش های لازم را به مردم و جامعه ارائه دهید.

ایشان در ادامه بزرگان اسلامی را در زمینه طب صاحب نظر دانست و ابراز داشتند: اگر تاریخ علم را جزو دروس دانشگاهی قرار دهند معلوم می شود که بزرگان ما در زمینه طب و علوم دیگر حرف های مهمی برای گفتن داشتند و کتب بوعلی سینا سال ها در مراکز و دانشگاه های غرب تدریس می شد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهار داشتند: دانشمندان مسلمان در زمینه علوم و در عرصه های مختلف جزو پیشگامان بوده اند؛ اما در دورانی نیز به دلائل مختلف دچار عقب ماندگی شده ایم، این مساله باید به درستی آسیب شناسی و برای نسل جوان و دانشجویان تبیین و جبران شود.

ایشان در ادامه با اشاره به موضوع طب سنتی فرمودند: طب سنتی ما قابل حذف نیست، پنج هزار سال دانشمندان تجربه و ایده های خود را روی هم گذاشتند، این طب نقاط قوتی دارد و نباید به کلی آن را رد کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: شاید عیب این است که افرادی بدون صلاحیت های لازم وارد میدان طب سنتی شده اند، باید برنامه ای ریخته شود که افراد واجد صلاحیت با دردست داشتن مدارک لازم وارد این صحنه شوند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید چشم و گوش بسته دنبال غربی ها باشیم، ابراز داشتند: ما خطوط قرمزی داریم که نباید در این زمینه کوتاه بیاییم.

معظم له افزودند: اخیرا کتابی به نام سلامت در سال 2015 منتشر شده که ظاهراً برگرفته از نوشته های غربی هاست و بسیاری از خطوط قرمز ما را در هم شکسته و پیشنهادهای نامعقولی در آن دیده می شود، دوستان ما آن را بررسی کرده اند و نقاط ضعفش را یادداشت نموده اند که به جنابعالی می دهیم تا دستور دهید مورد بررسی قرار گیرد.

ایشان در پایان با اشاره به آمار بالای تلفات مرگ و میر ناشی از استعمال مواد دخانیات، تصریح کرد: طبق اظهار نظر افراد مطلع بیش از صد بیماری از سیگار و مواد دخانیات نشات می گیرد و در سال 40 هزار نفر در کشور ما بر اثر دخانیات جان خود را از دست می دهند؛ از سوی دیگر پایین آمدن سن استعمال سیگار نیز نگران کننده است؛ وزارت بهداشت و درمان باید در این خصوص چاره اندیشی کند.

تاریخ انتشار: « 1397/11/18 »

26 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/23 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.17

14 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/23 تاریخ انتشار: 66.1 MB حجم: 1804 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.16

21 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/21 تاریخ انتشار: 65.4 MB حجم: 1817 مدت زمان:
ترجمه برای ناشنوایان روضه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
ترجمه برای ناشنوایان روضه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

ترجمه برای ناشنوایان روضه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)+ ترجمه مداحی کریمی برای ناشنوایان عزیز
گروه جهادی بلیغ تحت اشراف پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

75 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/18 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.15

29 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/18 تاریخ انتشار: 65.8 MB حجم: 1768 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.14

23 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/17 تاریخ انتشار: 59.6 MB حجم: 1601 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.13

22 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/17 تاریخ انتشار: 72.1 MB حجم: 1938 مدت زمان:
مستند ناشنوایان ترجمه ناشنوایان دستی که بسته بود: علی فانی
مستند ناشنوایان ترجمه ناشنوایان دستی که بسته بود: علی فانی

#مستند_ناشنوایان #ترجمه_ ناشنوایان دستی که بسته بود: علی فانی
کاری از گروه چهادی بلیغ تحت اشراف پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی)

33 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/16 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
مستند ناشنوایان احترام به همسر
مستند ناشنوایان احترام به همسر

#مستند_ناشنوایان  احترام به همسر

26 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/16 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
22 بهمن و اهمیت حضور از دیدگاه معظم له
22 بهمن و اهمیت حضور از دیدگاه معظم له

22 بهمن و اهمیت حضور از دیدگاه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی)

47 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/15 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
فاطمیه شاه ابراهیم قم #مستند_ناشنوایان
فاطمیه شاه ابراهیم قم #مستند_ناشنوایان

فاطمیه شاه ابراهیم قم + مداحی کریمی
فاطمیه شاه ابراهیم قم #مستند_ناشنوایان

33 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/14 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.10

27 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/14 تاریخ انتشار: 60.6 MB حجم: 1649 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.09

27 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/14 تاریخ انتشار: 68.4 MB حجم: 1863 مدت زمان:
روضه حضرت زهرا(س)آیت الله العظمی مکارم شیرازی + مداحی
روضه حضرت زهرا(س)آیت الله العظمی مکارم شیرازی + مداحی

روضه حضرت زهرا(سلام الله علیها)آیت الله العظمی مکارم شیرازی + مداحی

44 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/14 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
مهم ترین چالش ها و آسیب های متوجه نظام اسلامی از منظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
مهم ترین چالش ها و آسیب های متوجه نظام اسلامی از منظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی:

مهم ترین چالش ها و آسیب های متوجه نظام اسلامی از منظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

همان عواملی که سبب شکلگیری انقلاب اسلامی شد همان ها برای تداوم انقلاب اسلامی نیاز است؛ گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امری مهم است اما باید فکر کنیم آسیب ها دامان انقلاب را نگیرد

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با تاکید بر این که همه باید قدر این انقلاب را بدانیم و در حفظ و تقویت آن بکوشیم، ابراز داشتند: خدا را شاکریم که با این همه دشمنی و مخالفت ها و کینه توزانی که قصدشان براندازی نظام بود، این انقلاب و نظام از همه این آسیب ها گذشته و الان به چهل سالگی خود رسیده است.

ایشان ابراز داشتند: طوفان های سهمگینی در اطراف ما بوده است؛ اما بحمدالله با توکل به خدا، توسل، اتحاد و تکیه بر ارزش های دینی همه اینها را پشت سر گذاشته ایم، امیدواریم در آینده نیز با همین نگاه بتوانیم طوفان ها و مشکلات را پشت سر بگذاریم.

معظم له علل مبقیه انقلاب را همان عوامل محدثه ذکر و تاکید کردند: همان عواملی که سبب شکل‌گیری انقلاب اسلامی شد همان ها برای تداوم انقلاب اسلامی نیاز است؛ گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امری مهم است اما باید فکر کنیم آسیب ها دامان انقلاب را نگیرد.

ایشان اتحاد مردم را از مهم ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و فرمودند: قبل از انقلاب همه دست به دست هم دادند و باعث شدند تا انقلاب به ثمر بنشیند، در رفراندوم جمهوری اسلامی نیز 98 درصد مردم رای مثبت دادند.

معظم له ابراز داشتند: اگر این اتحاد تبدیل به اختلاف شود بدانید ما منحرف خواهیم شد، باید روز به روز این اتحاد را حفظ کرد، اتحاد با شعار نیست؛ باید عوامل اختلاف را از بین برد و الا با شعار اتحاد حاصل نخواهد شد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خلوص نیت را از دیگر عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و فرمودند: در آن ایام همه فکر و ذکرشان پیروزی انقلاب اسلامی بود، مساله مهم دیگر آمادگی برای فداکاری بود، در دوران شکل گیری انقلاب اسلامی و نیز بعد از آن در جنگ تحمیلی جلوه های بی نظیری از این اخلاص و فداکاری به منصه ظهور رسید.

ایشان با تاکید بر این که دشمنان از همه راه ها برای ضربه زدن به انقلاب وارد شده اند اما به فضل الهی راه به جایی نبرده اند، فرمودند: اگر این عوامل را حفظ  و تقویت کنیم یقین بدانید دشمنان بعد از این نیز کاری از پیش نخواهند برد.

ایشان در ادامه با تاکید بر لزوم مراقبت نسبت به آسیب هایی که می تواند برای انقلاب و کشور ایجاد مشکل کند، تحزب و ترجیح منافع جناحی بر منافع ملی را یکی از این آسیب ها دانست و فرمودند: متاسفانه علائم این مساله بعضا در گوشه و کنار پدیدار شده است؛ عده ای که کاری به پیشرفت نظام و کشور ندارند و تنها منافع گروه و حزب شان برای شان مهم است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تاکید کردند: این که هر گروهی به فکر منافع خودش باشد آسیب بزرگی به انقلاب وارد می کند، این تفکر باید از بین برود، همه به فکر پیشرفت کشور و مبارزه با دشمن باشند بویژه در شرایط فوق العاده حساس کنونی.

معظم له آسیب دیگر متوجه انقلاب را کمرنگ شدن ارزش های اسلامی دانست و فرمودند: برخی گروه ها نسبت به مسائل اسلامی چندان حساسیتی ندارند، این موضوع سبب کمرنگ شدن ارزش ها می شود، وقتی این گونه شد و اسلامیت رنگ باخت تنها جمهوریت می ماند که امام آن را قبول نکردند؛ بنابراین نباید اجازه دهیم ارزش ها در جامعه کمرنگ شود.

ایشان تجمل گرایی و زندگی اشرافی را از دیگر آسیب های متوجه انقلاب ذکر کرده و تصریح فرمودند:  اشرافی گری و زندگی تجملاتی فکر انسان را مشغول می کند، بویژه در دوران تحریم، ساده زیستی اهمیت مضاعفی پیدا می کند، اگر چنین روحیه ای و سبک زندگی ای نباشد، مشکلات حل نمی شود.

معظم له بیان داشتند: آسیب دیگر فاصله گرفتن از مردم است؛ فاصله گرفتن از توده های مردم بزرگ ترین آسیب است؛ قبل از انقلاب کسی باور نمی کرد بتوان در برابر تشکیلات شاهنشاهی با آن هیمنه ایستاد اما تکیه بر مردم بویژه اقشار مستضعف و محروم سبب شد که آن رژیم ساقط شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تاکید کردند: آسیب دیگری که اخیرا پدیدار شده، این است که گروهی برای تضعیف مرجعیت و حوزه ها تلاش می کنند، اینها یک نفر و چند نفر هم نیستند، منافع خود را در این می دانند که حوزه و مرجعیت تضعیف شود، گاهی در مراکز حساس هم نفوذ می کنند این را باید مراقب باشیم.

ایشان با تصریح بر این نکته که ما هرچه داریم از حوزه هاست، تصریح کردند: حضرت امام بر اساس مرجعیت توانست انقلاب را به پیروزی برساند، مرحوم آیت الله کاشانی نتوانست کاری بکند و مظلوم هم واقع شد، لکن امام با تکیه بر مرجعیت به میدان آمد و انقلاب به ثمر نشست؛ در عراق می بینیم مرجعیت چه کارهای مهمی انجام می دهد و چه مشکلاتی را حل می کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ابراز داشت: باید مراقب باشیم این مساله هم ادامه پیدا نکند و نباید اجازه دهیم عده ای بین نظام، حوزه ها و مرجعیت فاصله بیندازند؛ همه باید در کنار هم باشیم.

40 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/10 تاریخ انتشار: 15 MB حجم: 2:30 مدت زمان:
درس خارج فقه
درس خارج فقه

درس خارج فقه:مباحث خیارات مورخه 1397.11.08

28 تعداد بازدیدکنندگان: 1397/11/10 تاریخ انتشار: 65.9 MB حجم: 1795 مدت زمان:
تعداد صفحات : 35