بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در همایش «کتاب سال حوزه»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در همایش «کتاب سال حوزه»

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی makarem news

چکیده: نهمین همایش «کتاب سال حوزه» با حضور حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی، محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اساتید و پژوهشگران حوزه علمیه در مدرسه دار الشفای قم برگزار شد. آیت الله مکارم شیرازی این همایش را یک مسابقه علمی و عالمانه دانست و اظهار داشت: به گفته مسوولان هفته‌ای 200 کتاب حوزوی نوشته می‌شود! ولی متاسفانه برخی از این کتاب‌ها جنبه تکراری دارد و کارهای تکراری فرصت را از حوزه علمیه می‌گیرد. وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه باید کانون ابتکارات و تولید علم باشند، از داوران این همایش خواست تا کتاب‌هایی را که حاوی تولید علم هستند به کتب دیگر ارجحیت بدهند...
کلمات کلیدی: وزارت ارشاد,کتاب سال حوزه,صفار هرندی,وزیر ارشاد,وزارت فرهنگ,کتاب,حوزه,قم,دارالشفا

بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در همایش «کتاب سال حوزه»

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی؛ صحبت در همایش کتاب سال حوزه، اطلاع یابی و اطلاع رسانی، فروردین 1387، شماره 6.


بیانات آیة‌الله‌العظمی مكارم شیرازی در همایش «کتاب سال حوزه»

نهمین همایش کتاب سال حوزه با حضور حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی، محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اساتید و پژوهشگران حوزه علمیه در مدرسه دار الشفای قم برگزار شد. آیت الله ناصر مکارم شیرازی همایش کتاب سال حوزه را یک مسابقه علمی و عالمانه دانست و اظهار داشت:

«به گفته مسوولان هفته ای 200 کتاب حوزوی نوشته می‌شود ولی متاسفانه برخی از این کتاب‌ها جنبه تکراری دارد و کارهای تکراری فرصت را از حوزه علمیه می‌گیرد». وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه باید کانون ابتکارات و تولید علم باشند، از داوران این همایش خواست تا کتاب‌هایی را که حاوی تولید علم هستند به کتب دیگر ارجحیت بدهند. وی افزود:

«بخش عمده‌ای از کتب تهیه شده در حوزه به تتبع در کتب گوناگون و روشن ساختن مسایل پیچیده اختصاص دارد، اما مسئله مهم‌تر تولید علم از طریق انتشار کتب در حوزه علمیه است که باید مورد توجه نویسندگان حوزوی قرار گیرد».

محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در حاشیه این همایش با اشاره به تغییر شیوه اختصاص یارانه کتاب در جمع خبرنگاران گفت:

«تا پایان بهمن ماه معادل 22 میلیارد تومان کتاب به قیمت پشت جلد، از ناشران خریداری شده و در اختیار کتابخانه‌های عمومی، کتابخانه‌های مساجد و سایر مراکز علاقه مند قرار گرفته است». وی با بیان این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال آینده به سمت تکمیل حلقه کارت‌های الکترونیکی حرکت خواهد کرد، گفت:

«این کارت‌ها در تیراژ میلیونی در اختیار اقشار خاص نظیر طلاب علوم دینی، دانشجویان، اساتید حوزه و دانشگاه، معلمان، دانش آموزان محصل در دبیرستان و مقاطع بالاتر از آن و... قرار خواهد گرفت».
وی ادامه داد: «در سال آینده کارت‌های الکترونیکی با مشارکت دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ و آموزش عالی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و... در اختیار دانشجویان و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت».

صفار هرندی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به قیمت کتاب در کشورهای مختلف جهان گفت:

«قیمت کتاب در کشور ما نسبت به سایر کشورها گران نیست». وی با بیان این که قیمت کتاب در ایران از اکثر نقاط دنیا ارزان‌تر است، اظهار داشت: «در گذشته یارانه کتاب به ناشران داده می‌شد و ناشر هم به واسطه یارانه کاغذی که دریافت می‌کرد، کتاب را با قیمت مناسب‌تری ارائه می‌کرد، البته برخی ناشران با وجود دریافت یارانه کاغذ، آن را از مخاطبان دریغ می‌کردند».

نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در این همایش به عنوان ناشر برگزیده و همچنین پنج عنوان کتاب «تحلیل تاریخی نشانه‌های ظهور»، «تعزیرات از دیدگاه فقه و حقوق جزا»، «مبانی مسئولیت مدنی قراردادی»، «مبانی سیاسی جنایی حکومت اسلامی» و «نظریه حق الطاعه» نیز بعنوان آثار برگزیده کتاب سال حوزه انتخاب شدند. گفتنی است نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی طی 3 سال فعالیت خود با انتشار 70 عنوان موفق به کسب جوایزی از کتاب سال دانشجویی، دین پژوهان کشور، کتاب سال حوزه و جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی شده است.

منبع:
صحبت در همایش کتاب سال حوزه، اطلاع یابی و اطلاع رسانی، فروردین 1387، شماره 6، صفحه 5.
پی نوشت:
.
تاریخ انتشار: « 1400/05/09 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1676