پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی به سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی به سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی


شیعه هراسی یا سنی هراسی حربه ای مخرب و آلت قتاله ای شده است که دردناک ترین ضربه ها را بر پیکر امت اسلامی می زند.‌

بسم الله الرحمن الرحیم

وصلّی الله علی محمد وآله الطّاهرین

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

در آغاز لازم می‌دانم که ایام مبارک میلاد رسول اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و امام صادق علیه السلام را به همه شما عزیزان، حاضران و برگزار کنندگان این همایش باشکوه و باعظمت، تبریک گویم.

«وحدت اسلامی» که این همایش سالانه برای بزرگداشت آن برگزار می‌شود، یکی از اصول اجتماعیِ مسلّم اسلام است. جوامع بشری در وحدت و انسجام‌ خود تحت تأثیر دو عامل کشش‌های درونی و نیازهای بیرونی قرار دارند که وحدتی است حداقلی‌؛ اسلام برای استحکام این بنیان مهم عنصر ثالثی به نام ایمان را به آن افزوده است تا از این طریق وحدت حداکثری رقم بخورد.

قرآن کریم برای استواری هرچه بیشتر ساختار امت اسلامی، بیشترین تأکید را بر حفظ وحدت امت دارد. «هٰذِهِ أُمَّتُكُم أُمَّةً واحِدَةً وَأَنا رَبُّكُم فَاعبُدونِ» (أنبیاء / آیه 92)، «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا» (آل عمران/ آیه 103)؛ «وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ رِيحُكُمْ» (انفال/ آیه 46)؛ «إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ» (مائده / آیه 91).

خداوند همچنین در کتاب آسمانی خود می‌فرماید: «وَ لا تَكُونُوا كَالَّذِينَ تَفَرَّقُوا وَ اخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جاءَهُمُ الْبَيِّناتُ» (آل عمران/ آیه 105). این آیات با تصریح یا تلمیح به ضرورت وحدت امت اسلامی اشاره می‌کند.

دنیای امروز به وحدت به عنوان یک آرمان و یک ضرورت جدی برای چاره جویی چالش‌های بزرگ، نگاه می‌کند و از این رو به تشکیل اتحادیه‌ها و معاهدات منطقه‌ای و بین‌المللی روی آورده است. چیزی که اسلام از قرن‌ها پیش آن را به عنوان یک نیاز قطعی و حتمی برای «حیات طیّبه» به شمار آورده است؛ و این نشانه فطری و جاودانه بودن دین مبین و آسمانی اسلام است.

متأسفانه در جهان، دعوت به اختلاف و تفرقه‌افکنی و شیعه هراسی یا سنی هراسی حربه‌ای مخرب و آلت قتاله‌ای شده است که دردناک ترین ضربه‌ها را بر پیکر امت اسلامی می‌زند. پدیده شومی که دشمن از دیرباز برای تضعیف جهان اسلام به کار گرفته است. در اوضاع کنونی، این پدیده مخرب و ویران‌گر در جریان‌های تکفیری نمود پیدا کرده است که از طرفی «کلمه توحید» را هدف قرار داده چرا که تنها خود را موحِّد می‌دانند و از طرف دیگر، «توحید کلمه» را با هجمه سنگین تبلیغاتی نشانه گرفته، مشغول آتش افروزی و تفرقه افکنی میان این امت واحده هستند.

در حقیقت استعمار و جریان‌های تکفیری در یک توافق نانوشته، دست به هم داده‌اند تا ساختار وجودی امت اسلامی را در معرض تهدید قرار داده، چهره رحمانی اسلام را به چهره‌ای خشن و زشت مبدل کنند.

از این رو امت اسلامی برای رویارویی با این نقشه شوم راهی جز پایبندی به «کلمه توحید» برای زیرساخت وحدت امت و همچنین توحید کلمه برای مهار تبلیغات مسموم و مخرب بر ضد یکدیگر راه دیگری در پیش ندارد.

راهبرد امت اسلامی در این مرحله دشوار، تأکید بر مشترکات و معذور داشتن یکدیگر در اختلاف‌ها است. امیدوارم کنفرانس بین‌المللی «وحدت اسلامی» بتواند در پیشبرد این هدف والا موفق گردد و با همفکری بزرگان و اندیشوران راهکارهای مناسب و کارآمدی را برای تحقق آن ارائه نماید.

captcha